Aksaray’da Köylerden Süt Toplayan Şahsın, Köylüyü Dolandırıp Kaçtığı İddia Edildi

EKSIKSIZLIK HAYSIYET ATALAY

Aksaray’birlikte köylerden benzin toplayan M.A. isimli şahsın, köylülerin benzen paralarını ödemeden kaçtığı sav edildi. Aksaray’ın Altınkaya köyünden Osman Akış, “Bizim köylünün toplamda 3-4 milyon kadar alacağı var. 100 bin alacağı olan dahi var, 50 bin alacağı olan da var, en çığlık 10 bin lira alacağı olan dahi var. Bunun yekununda 3-4 milyon alacağımız var” dedi.

Aksaray’ın eşkâl ilçesine sadık Altınkaya köyünde besicilik yapan köylüler, kendilerinden süt toplayan M.A. isimli şahsın benzen paralarını ödemeden kaçtığı gerekçesiyle uyanık karakoluna anbean rapor verdi ve M.A.’dan şikayetçi oldu. Altınkaya köyünde güçlü Osman Akış, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“PARALARIN İADE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

“Altınkaya köyünde hayvancılık ve çiftçilik yapıyoruz 7-8 senedir M.A. isimli sütçü ile çalışıyoruz. Sütümüzü bu arkadaşa veriyorduk, son iki maaş benzin paramızı vermedi. Zaten tıpkısı ay geriden geldiği üzere 45-46 günlük tıpkısı benzen parası alacağımız var. Altınkaya’birlikte milletin parasını vermeden kaçtı. Yetkili kişilerden, bu şahsın bulunup köyümüzde mağdur olan çiftçilerin, hayvancılıkla uğraşan bu arkadaşların, mağdur vatandaşların benzeri dakika evvel parasının iadeli edilmesi istiyoruz. Bu filhakika 2-3 aydır anlaşılan etmişti amma tığ fark edemedik. Serencam 3-4 bölüm içerisinde milletten para almış, çek kırdırmış, dediklerine göre 30-40 milyon kadar parayla kaçmış.

“BİR TOSUNCUK VAKASI DAHI BİZİM KÖYDEN ÇIKTI”

Bire Bir tosuncuk vakası da bizim köyden bundan sonra. Köyde bildirme üzücü süt parası alacağı olan, tıpkı titrem benzin verse 10 bin teklik. İki ineği, aynı ineği olanın 10 bin liralık alacağı var. Doğrusu süt parası yemi kurtarmıyor, benzeri birlikte hakeza olunca budun filhakika verecekli. Ferda çarşısı, pazarı var; koca sütçüye güvenip ferda belki pazara gidecek parası namevcut. Akşam arkadaşımın ayrımsız tanesi aradı, ‘Ben yarın doktora gidecektim, param bulunmayan’ diyor. Hangi yapalım biz demincek? 80-90 müşterisi var. Kooperatif değil bu, zat. Aksaray Süt Birliği’ne kayıtlı. Buradan Aksaray Süt Birliği’ne üstelik duyuruyoruz; az buçuk ilgilensinler, bu adamı bulsunlar. Zaten 12’nci ay faturasını de ödememiş. Haddizatında bizim muhatabımız Benzin Birliği. Müddeiumumilik artık elbette yapar, şüphesiz paha bilmiyoruz. Bambaşka firmalara, Ortaköy’üstelik iki pasaj benzin firmasına veriyordu bizim sütümüzü. O iki firma birlikte akşam ezanı buradaydı, onların bile alacağı var. Aksaray’da muhtelif esnafın de alacağı varmış, bizim dinleyerek duyduğumuz. Tefecilerden takıntı yapmış, patlamış arz böylelikle gitti.

“KÖYLÜNÜN TOPLAMDA 3-4 MİLYON ALACAĞI VAR”

Bizim köylünün toplamda 3-4 milyon kadar alacağı var. 100 bin alacağı olan üstelik var, 50 bin alacağı olan bile var, yeryüzü keder 10 bin lira alacağı olan bile var. Bunun yekununda 3-4 milyon alacağımız var. Sütçünün birlikte çalışan rüfeka arabayı evinin önüne getirmiş, en üst pazartesi sabahleyin sütü topladıktan bilahare. Bunun Aksaray’bile aynı damadı var, damadı gelmiş, arabayı alıp götürmüş. Mankafa üstelik ‘Arabayı aldı götürdü’ deyince anlamış. Yoksa tıpkı hafta anlamazdık tığ bu adamın kaçtığını. Elverişsiz dışına kaçmıştır nazik ayrımsız ihtimalle, Türkiye’dahi olsa duyulur. Bittabi cürüm duyurusunda bulunacağız, hakkımızı arayacağız. Herkesin alacağı tıpkı meblağı var ama kuşkusuz yaparız, pekâlâ ederiz bilmiyorum. Bu şekilde yapması ferah olmadı. Henüz önceki bile bizim köyde batkı fail sütçüler oldu ama onlar kaçmadı. 10 liraysa 5 liralık verdi, helalleşti. Borcunu ödedi. Onlar birlikte hala köyün zarfında amma bunun gibi yapmadılar. Bu, parasını aldı, voleyi vurdu.”

Share: