Zümrüt Apartmanı enkazında istirdat çalışmalarına katılan sarıklı o haset unutamıyor

Konya’bile Zümrüt Apartmanı’nın çökmesi sonucu 92 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı olayda, arama istirdat çalışmalarına katılan hoca Çokluk Canbaz’ın zihninde, şiddetli olayın üzerinden 19 sene geçmesine karşın yaşananlar önce günkü tazeliğini koruyor.

Selçuklu ilçesi Kerkük Caddesi’nde bulunan Zümrüt Apartmanı, 2 Şubat 2004’te, Kurban Bayramı akşamı iri aynı bangır bangır çökerek meze sevincini yarıda bıraktı.

İtfaiye ve arama-kurtarma ekipleri ile vatandaşlar, günlerce süren çalışmalarla kriz altındakileri çıkarmaya çalıştı. Yaşanan olayda, bir nice güç yakınını kaybetti.

O zaman Nevşehir’bile muallimlik yapan, Konya Dağcılık Kontrol Istirdat Derneği Komutan Yardımcısı olduğu için de enkazdaki kontrol istirdat çalışmalarına katılan 51 yaşındaki Canbaz, unutamadığı o günleri AA muhabiriyle paylaştı.

“Sonuç taş kaldırılana kadar oradan ayrılmadım”

Toplama Canbaz, haberi alır almaz gerileme bölgesine gittiklerini, gördüğü manzara karşısında alışılmadık geçirdiğini söyledi.

Çöken 11 bükülmüş Zümrüt Apartmanı’nın, iyi ve solundaki sitelerin 1’inci katıyla ayrımsız hizaya büyüklüğünde indiğini nâkil Canbaz, “Kontrol kurtarma faaliyeti fayrap etmek haddinden fazla zordu. Tamamında vadi aldığım bu çalışmalar 9 dönem sürdü. Akıbet taş kaldırılana kadar oradan ayrılmadım.” dedi.

“Zümrüt’ün mucizeleri” namına hafızalara kazınan ve batma anından 138 saat bilahare kurtarılan Muhammet Türlü ile 157 saat sonradan çıkarılan Mısır Yasemini Yaprakçı’nın kurtarılma anlarına da şahit olan Canbaz, şunları kaydetti:

“Orada Allah’ın mucizesini gördük. Anne ve babalar evlatsız, evlatlar birlikte esas yetim kaldılar. Çökme çalışmalarının beşinci gününde Muhammet Cins’i bulduk. Enkaz altındayken onunla kardeş kardeş ettik, hangi takımı tutuyorsun diye sormuştum. Bu olaydan 24 saat sonradan birlikte kurnaz taharri istirdat köpeği ‘Lady’ yardımıyla Yasemin Yaprakçı’yı eşine ve 1,5 yaşındaki kızına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadık. Mısır Yasemini, kız kardeşi ve yeğenlerinin cenazesiyle 6,5 devir enkazın altında kurtarılmayı beklemiş.”

Enkaz altından kurtardığı çocuğun öğretmeni oldu

Canbaz, üzücü olaydan 3 sene sonraları tayin olduğu Konya’daki aynı ilkokulda ise kriz altından kurtardığı Betül Türkoğlu’nun 4 yıl öğretmenliğini yaptığını anlattı.

Türkoğlu’nu sınıfta öğrencisi yerine görünce inanamadığını vurgulayan Canbaz, şöyle devam etti:

“Okuldaki önce dersimde 6 yaşında enkazdan kurtardığımız Betül’ü gözlerinden tanıdım. O gözleri bahşetmek türlü mü? Istimzaç yaparken ismini söylediğimde ise kilitlenmiştim. Betül’e beni tanıyıp tanıyamadığını sordum. Hatırlamadığını söyledi. Öğretmenler odasına götürdüm ve hastanede musahabe ettiğimiz fotoğrafları gösterdim. Bilahare hatırladı. Betül da o enkazda benim üzere hoca olan babasını kaybetmişti. Cenabıhak bana o kızın 4 sene öğretmenliğini yapmayı nasip etti.”

Canbaz, Zümrüt Apartmanı faciasının ülkenin yarınlarını aldığını, düşlerinin ise gerileme altında kaldığını belirterek, olaydan sonradan kıygın ailelerle görüşmeye bitmeme ettiğini, bağlarını koparmamaya çalıştığını sözlerine ekledi.