Ziyaretçileri hayran bırakan huy hazinesi: “Yerköprü Şelalesi”

Ziyaretçileri hayran bırakan huy hazinesi: “Yerköprü Şelalesi”

KONYA Konya’nın Yarayan ilçesinde katıksız güzelliği ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan Yerköprü Şelalesi ışık tutkunları ve doğaseverlerin yol uğrağı noktası haline geldi.

Konya’ya 100, kaymakamlık merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Yerköprü Şelalesi, adını alüvyon üzerine pamuk taşı çökmesi ve alttaki alüvyonun eriyerek köprü şekline benzemesinden alıyor. Aladağ bölgesinde Göksu Nehri üzerinde kestirmece 25 metre yükseklikten cari çavlan, doğaseverlerin birlikte foto meraklılarına dahi yaz kış sülale sahipliği yapıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi marifetiyle çavlan çevresine yaptırılan tesisler, tutum parkuru ve piknik alanları dahi vatandaşların bölgede ailece iyicene espas geçirebilmelerine imkan sağlıyor. Yeni yapılan asılı köprü ve gidiş parkuru ile şelalenin liyakatsiz noktasına büyüklüğünde andıran ziyaretçiler adeta ışık çekme yarışına giriyor.

Şelaleyi ziyarete mevrut Hilal Süpürge Otu Fakıoğlu yaptığı açıklamada, şelaleyi bacanak çevresinden ve fotoğraflardan öğrendiğini söyledi. Hafta sonunu gitmek ve soluklanmak için gezmeye geldiğini aktaran Fakıoğlu, şunları kaydetti: “Tığ buraya Karaman’dan geldik. İnsana varlık veren bire bir yapıya sahip olan şelale bize dahi hayat verdi. Çok beğendik. Herkesin gelmesini başvuru ederim. Yeni yapılan köprüsü, reviş yolu, huy ile çöz içe olması bizi çokça mutlu etti. Umarım bu güzelliği cümle görür” diye konuştu.

Ziyaretçilerden Aynur Sabuncu ise şelaleyi çalmak için Konya’dan geldiğini belirterek, “Âdeta doğasıyla, görüntüsüyle çokça güzel tıpkısı saha. Yeşilliği, şelalesi, manzarası insanı dinlendiren aynı meydan. İçimiz açıldı, bereketli ki gelmişiz” ifadelerine vadi verdi.

Share: