Zer Portakal’da yer ongun film ödülü Teferruatlı Tıraş’a verildi

Antalya Büyükşehir Belediyesinin karı sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bu yıl 58’ncisi düzenlenen festivalin kapanış ve hediye töreni, koronavirüs tedbirleri kapsamında Antalya Spor Salonu’nda yapıldı. Sunuculuğunu Şevval Sam ve Kadınsız Kopan’ın yaptığı geceleyin, Sam’ın konseri ile başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, Antalya’nın Manavgat ilçesi ilkin kalkışmak üzere birkaç ilçede benzeri anda başlayan ve eyyam süren orman yangını hatırlatarak, Türkiye’nin tarihinde bildirme şişman yangını yaşadıklarını söyledi.

Bu nedenle curcuna kapsamında andaç ormanı oluşturduklarını ve ilk fidanları diktiklerini dile getiren Böcek, “Curcuna bize ağırbaşlı verdi, imge verdi. Festival ve sinema ışığı bire bir kere daha Antalya ve ülkemizi aydınlattı.” dedi. Millî Etraflı Metraj Film Yarışması’nda, Genişlik İyi Koca Oyuncu Ödülü’nün sahibi “Kafes” filmindeki rolüyle Tarhan Karagöz, Sunu İyi Karı Oyuncu Ödülü’nün sahibi ise “Zuhal” filmindeki rolüyle Nihal Dik oldu.Ödülü beklemediğini tabir fail Karagöz, namına ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür etti. Ödülünü kayran aktör Nihal Sarp üstelik ekibine destek teşekkür etti. Haddinden Fazla incelikli ve sevinçli ayrımsız hareket çıkardıklarını dile getiren Sert, “Filmi seyrettikten bilahare bana kadın aktör vermezler diye düşündüm. Zinde rakiplerim yoktu balaban ihtimalle. Bu hediye çok kıymetliydi. Yaptığım işin emeğinin karşılığı verilmesi çokça keyifliydi. İşimi yapabildiğim ve ödüllendirildiğim için haddinden fazla mutluyum. Berenarı ağırbaşlı kadınla filmi çektik.” diyerek konuştu. Yeryüzü İyi Senaryo Ödülü “Okul Tıraşı” filmiyle Ferit Karahan ve Gülistan Acet’e, Bildirme İyi Yönetmen “Kerr” filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi.Ödülünü Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan kayran yönetmen Karahan, “Bu ödülü, salgından etkilenen ve yaşamını yitiren özellikle babam kalkışmak amacıyla tamam Kovid-19 mağdurlarına adıyorum.” dedi. Ulusal Bodur Metraj Film Yarışması’nda, Övgüye Ayar Ödülü’nü “Rewşen” filmiyle Musab Tekin aldı. Festivalde Bodur Film Jüri Özel Ödülü, “İkinci Gece” filmiyle Uca Tansu Turhan’a, Genişlik İyi Gelişmemiş Film Ödülü, “Siz Az Buçuk Irak Kaldınız” filmiyle direktör Elif Refiğ’e verildi. Ulusal Dokümanter Film Yarışması’nda, Övgüye Derece Ödülü “Ateş ve Tatlı” filmiyle Didem Şahin’in, Belgesel Film Hakem Heyeti Hususi Ödülü birlikte “Bekleyiş” filmiyle Aslı Akdağ’ın oldu. Bildirme İyi Dokümanter Film Ödülü ise “Seçme Molekül Dahil” filmiyle Yanardağ Üce’ye gitti.

Uluslararası Teferruatlı Metraj Film Yarışması’nda ise Yeryüzü İyi Uluslararası Film Ödülü, “Libertad” filmiyle Clara Roquet’e, Yeryüzü İyi Direktör Ödülü “Aurora” filmiyle Paz Fabrega’ya, Sunma İyi Karı Oyuncu Ödülü “Eş” filmiyle Claudia Grob’a, Sunma İyi Eş Aktör Ödülü da “Titanik’i Görmek İstemeyen Gözsüz Insan” filmiyle Petri Poikolainen’e verildi.Genişlik İyi Apotr Ayvaz Oyuncu Ödülü ise “İki Şafak Ortada” filmindeki rolüyle Yiğitlik Şenocak’ın oldu. Yeryüzü İyi Sanat Yönetmeni Ödülü “Rum Leoparı” filmiyle Kristal Turan’a, Arz İyi Açkı Ödülü “Okul Traşı” filmiyle Ferit Karahan, Hayedeh Safiyari ve Sercan Sezgin’e verildi. En İyi Saz Ödülü’ne “Kerr” filmindeki müzikleriyle Nikos Kypourgos, Arz İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne “Korelasyon Hasan” filmiyle Hür Eken layık görüldü. Türk sinemasının önceki kadın film yönetmeni ve beyaz perde oyuncusu Cahide Sonku Ödülü’nü Üzüntü Baltaş ve Feride Çiçekoğlu paylaştı. Behlül Arka Genişlik İyi İlk Film Ödülü, “Anadolu Leoparı” filmiyle Emre Kayiş’in, Dr. Avni Tolunay Yargıcılar Kurulu Özel Ödülü üstelik “İki Şafak Ortada” filmi ile Selman Nacar’ın oldu.Gece, direktör, oyuncular ile tören düzeni üyelerinin foto çektirmesi ile sona erdi..

Share: