Yüksekova’da buz sarkıtları 4 metreyi buldu

Yüksekova’da buz sarkıtları 4 metreyi buldu

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sevimsiz havaların etkisiyle evlerin çatılarından sarkan buz sarkıtlarının boyu 4 metreyi buldu.

Yüksekova ilçesinde çılgın soğuklar zımnında işyeri ve evlerin çatılarında 4 metreyi aşan buz sarkıtları oluştu. Geçtiğimiz hafta sonu yağan kar yağışının arkası sıra ilçede soğuk havalar aktif oluyor. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 2 metreyi bulurken, kaza merkezinde ise kar sakim metreyi esbak durumda. Geceleri çekicilik sıcaklığının eksiklik 15 dereceye büyüklüğünde düştüğü ilçede sülale ve işyerlerinin çatılarında buz sarkıtları oluştu. Yaklaşık 4 metreyi aşan buz sarkıtları od oluştururken, vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Evinin balkonundan buz sarkıtlarını kıran Nevzat Alter isimli yurttaş, “Havalar geceleri baya soğuyor. Gördünüz kadar buz sarkıtları aşağıya büyüklüğünde gevşek durumda. Kul bu sarkıtları ateş saçmasında diye elime aldığım fırça ile kırmaya çalışıyorum. Amma maalesef o büyüklüğünde sıklet olmuşlar ki kırılmıyor. Ara Sıra bu sarkıtları 4 metreyi bulmuş durumda. Kul hiç kimse uymazlık vermeden kırıyorum zira gelgel arpa suyu ısıdam olsa düşerler yere” dedi.