Yer Sarsıntısı bölgesindeki 10 ilden nakille mevrut öğrenciler amacıyla devam şartı aranmayacak

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 10 ilden diğer illerdeki okullara aktarım olan öğrencilerin birlikte devamsızlıkla ait hükümlerden muaf tutulmasına karar verdiklerini açıkladı.

Bakan Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illerin dışındaki yerlerde, 465 bin depremzedeye konaklama imkanı sağladıklarını söyledi.

Eğitim Bilimi öğretime, 20 Gücük Ay Pazartesi bakımından 71 ilde başlayacaklarını belirten Özer, 10 illa ilişkin çalışmaları üstelik tamamladıklarını, hangi ilde, ilçede eğitim öğretime başlanacağını salı günü itibarıyla açıklayacaklarını dile getirdi.

Özer, hareket bölgesindeki illerde kayıtlı öğrencilerin istemeleri halinde “yerleşme yeri adresine bakılmaksızın” ve “hiçbir eşya aranmadan” Türkiye’nin seçkin yerinde muadil ekol türüne nakillerinin yapılmasıyla ilgilendiren sürecin bitmeme ettiğini belirterek, “Bu kapsamda şu asıl büyüklüğünde 35 bin 24 öğrencimiz, gayrı illere nakillerini aldırdı.” dedi.

Bakan Özer, “Deprem bölgesinde öğrenim gören öğrencilerin 2022-2023 eğitim ve tedrisat yılının ikinci döneminde devamsızlıkla ilgilendiren hükümlerden muaf tutulacağını açıklamıştık. Sarsıntı felaketi dolayısıyla 10 ilden farklı illere nakil olan öğrencilerimizin dahi devamsızlık ile ait hükümlerden affedilmiş tutulmasına değişmeyen verdik. ” diye niteleyerek konuştu.

Anaokulu, önceki ve ölçülü okullarda öğrencilerin okullara, lise kademesinde ise toprak ve kaza milli eğitim müdürlüklerine aktarım başvurusunda bulunduğunu aktaran Özer, emniyet yurtlar kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin nakillerinin ise Vekillik personelince bu yurtlara gidilerek yapılacağını belirtti.