Yeni iPhone SE’de ultra açık izole bant çipi bulunmuyor

Apple’ın aylardır üzerinde çalıştığı henüz huzursuz iPhone modeli iPhone SE 2020, geçtiğimiz günlerde resmi namına tanıtıldı. Fakat Apple, herhangi bir zaman olduğu gibi tanıtımda kâh bilgilere meydan vermedi. Örneğin telefonda 3GB RAM ve 1.821 mAh batarya bulunduğu henüz sonra ortaya çıkmıştı. Kullanılmamış iPhone SE, Apple’ın en üst oynak donanımını bire bir araya getiriyor, ancak telefonda U1 Ultra Geniş Bant (UWB) çipi düz almıyor. Bu dahi telefonun gelecekte bu yonga üzere yayınlanan benzeri özelliği kullanamayacağı anlamına geliyor. Antrparantez U1 çipinin bulunduğu iPhone 11 serisinde, AirDrop ile yapılan dosya paylaşımları oldukça pratik ve çabuk gerçekleşiyor. Bu yeni teknoloji, aynı Bluetooth kabil, cihazların birbirleriyle bildirişim kurmasını sağlıyor.  Fakat UWB, radyo dalgalarının cihazlar arasındaki gidip vürut süresini hesaplayarak berenarı kırılan boyut tespit özelliğine erbap. Yıpranmamış teknoloji, yakınlardaki cihazların kalıp tespitini berenarı kırılan yapıp, malumat aktarmayı elan hızlı ve kolay kuzuluk getiriyor. UWB teknolojisi, mergup cihazların yönünü hassas bir şekilde belirleyebiliyor. Örneğin bir odada mevcut birdenbire çok iPhone’dan birine AirDrop ile dosya kabartmak istediğinizde, telefonunuzu hoppadak o yöne çevirmeniz ehliyetli oluyor.
Uydu tabanlı GPS, özellikle harita üzerinden hâl tespitinde berenarı kalburüstü. Ancak çöz mekanlardaki kırılan hava tespitinde, yeteri kadar elverişli değil. UWB teknolojisi ise çöz mekanlarda birlikte, berenarı kırılan kondisyon tespiti yapabiliyor. Bluetooth tabanlı keyfiyet kavrama teknolojileri, konumunuzu makul tespit edebilmek için tahminî 2 saniyeye ihtiyaç duyuyor. UWB ise, kalıp tayin etme üstüne diğer teknolojilerden tahminî bin mezuniyet elan acul.
Apple, şimdilik sadece öz cihazları ortada UWB bağlantı desteği sunuyor, fakat bu cihazların sayısı gelecekte az çok fazla olacak.
Share: