Yalova Belediyesindeki “zimmete para geçirme” davasının görülmesine devam edildi

Yalova Belediyesinde “zimmete servet geçirilmesi” iddiasıyla açılan davada Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın da bulunduğu sanıkların yargılanmasına bitmeme edildi.

2. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tümü tutuksuz yargılanan Salman ve Uray Komutan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Mütebessim’in aralarında olduğu ara sıra sanıklar katıldı. Yan avukatları, CHP Genel Başbuğ Yardımcıları Muharrem Eş, Seyit Torun, Gamze Atmaca İlgezdi ve Veli Ağbaba ile 30’a mümasil milletvekili ve çevre illerden gelen memleket başkanları dahi mahkeme salonunda amade bulundu.

Belediyede 2009-2014 yıllarına ilişik işlemlerle ait dosyanın bu davayla birleştirilmesi nedeniyle 4 sanığın eklenmesiyle sanık sayısı 38’e yükseldi.

Sanık Vefa Salman’ın avukatı, mahkemeye sunulan raporların lehlerine olduğunu ve davanın haddinden fazla fazla uzayacağını öne sürerek, bundan etraf müvekkilinin dosyadan müstakil yargılanması talebinde bulundu.

Mahkemenin talebi reddetmesi sonrası salonda duruşmayı takip fail CHP Genel Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri, duruşma heyetine reaksiyon göstererek salondan ayrıldı.

Gerginlik dolayısıyla açıklık veren murafaa heyeti, duruşmayı izleyicilere kapattı.

Şimdi de dosyaları birleştirdiler. Tekrar raporlar alınacak, müdrike uzamaya bitmeme edecek. Dün İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik, zaman dahi Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın güzel belediye başkanı Vefa Salman’ı derhal göreve reddetme edin.” dedi.

Ayvaz, duruşma salonunu tecezzi etmelerine dahi değindi.

Yalova halkının iradesinin gasbedildiğini öne süren Ayvaz, “Daha Çok tahammülümüz kalmadı. Dizge külhanbeyi olsun, ahbaplık içinde hareket etsin ve şurası bile tek kimesne unutmasın; hususiyet değme şeyi sonuna büyüklüğünde izleme porte, edecektir de.” ifadelerini kullandı.

Seyit Torun ise Salman’ın Yalovalıların iradesiyle göreve geldiğini belirterek, “Halk iradesini gasbetmek isteyenler, adliye evet de bakanlık koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar amma başaramayacaklar. Katiyen yılmayacağız.” diye konuştu.

Soruşturma ve sorun süreci

Yalova Belediyesi yetkililerince, 6 Küçük Ay 2020’de Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Reşat E’nin muhasebe kayıtlarında yaptığı yolsuz işlemlerin tespitinin arkası sıra İl Güvenlik Müdürlüğüne başvurulmuş, savcılığa birlikte suç duyurusunda bulunulmuştu.

Denizli’da yakalanarak Yalova’evet getirilen Reşat E’nin birlikte Şehremaneti Komutan Yardımcısı Halit Mütebessim, Mali Hizmetler Müdürü Ş.R.K.

tutuklanmıştı. Henüz sonra gözaltına alınan Mütebessim’in sekreteri Ilkbahar T. ile sormaca dosyasında adı sabık şirketin muhasebe personeli O.G’nin yanında T.T, H.Ç. ve E.G. ile belediyeden yolsuz ifa aldıkları tez edilen 10 zanlının henüz cezaevine gönderilmesiyle soruşturmadaki vakfedilmiş sayısı 19’a yükselmişti. Bu kişilerden biri tutuklanmadan yargılanmak üzere erkin bırakılmıştı.

“Denetleme görevini ihmal”, “irtikaba göz yumma” ve “zimmet” suçlarından 3 yıldan 18 yıla büyüklüğünde mahbes cezası istemiyle yargılanan Yalova Şehremini Vefa Salman ile Başbuğ Yardımcısı Halit Güleç, 27 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca Yalova 2. Korkulu Ukubet Mahkemesine sunularak akseptans edilen 150 sayfalık iddianamede, görevinden uzaklaştırılan Yalova Belediye Reisi Vefa Salman ve mevkuf mevcut Uray Komutan Yardımcısı Halit Mütebessim’in da aralarında olduğu yekpare sanıkların cezalandırılması talep edilmişti.

Davanın önceki duruşmalarında vakfedilmiş 18 kişinin tahliye edilmesiyle dosyada vakfedilmiş maznun kalmamıştı.

.

Share: