Yabancı seyyar şita tatili amacıyla Türkiye’yi hedefliyor

Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yabancı turistin Türkiye’deki kış turizmine ilgisine ilişik açıklama yaptı. TÜRSAB’a bakarak Türkiye, elverişsiz dışından mevrut turist açısından bakıldığında kış turizminde gelişmekte olan tıpkısı destinasyon konumunda. Bağlıkaya, amma velakin kış döneminde öne çıkan termal turizm, üçüncü gözyaşı turizmi, spor turizmi kabil alanlarda de Türkiye’nin çokça şanlı benzeri potansiyele erbap bulunduğunu kaydetti. Bağlıkaya, ski turizmi açısından Uludağ, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe ve Davraz gibi merkezlerin öne çıktığını, hele Erciyes kayak merkezinin ancak dışından tarifeli seferlerin yanında charter seferlerle dahi yabancı ziyaretçi ağırladığını aktararak, şöyle devam etti: “Ukrayna, Rusya ve Polonya’dan seçme hafta charter seferler düzenleniyor. Tarifeli seferlerle gelenlerin birlikte vakit kaybetmeden yılbaşı döneminde Erciyes’e 10 charter uçağı ile ecnebi ülkelerden ziyaretçiler geldi. 7 ila 10 günce paket turlar kapsamında gelen turistler, kayağın yanı sıra firez turu ve alışveriş dahi yaparak kesim ekonomisine ulama sağlıyorlar.
Charter seferlerinin bile etkisiyle Erciyes kayak merkezi bölgesindeki konaklamaların yüzdelik 15’i yabancı ziyaretçilerden oluşuyor.Kapadokya bölgesine hars turizmi gayeli kendisine gelen misafirler, Erciyes bölgesinde kayak turizmine birlikte katılım sağlıyor. Erciyes kayak merkezi, 2022 kışında 25-30 bin civarında yabancı gezici ağırlamayı hedefliyor.”
Hele bu yıl Uludağ’a yabancıların ilgisinin bir hayli efdal olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, “Bölgeye Polonya ve Rusya pazarlarından temas hafta averaj 2 tayyare geliyor. Bunun haricinde Bursa, Almanya ve Belçika ülkelerinden de turist alıyor. Körfez ülkelerinin bölgeye olan ilgisi de bitmeme ediyor. Maksat pazarlardan Polonya’dan üstelik ziyaretçi ağırlayan Uludağ, ecnebi turistleri umumi adına Sabiha Gökçen Havaalanı veya İstanbul Havaalanı üzerinden alıyor. Nedeniyle Bursa, yabancı turistler vasıtasıyla günübirlik olarak üstelik musahabe edilen benzeri destinasyon.” şeklinde konuştu. Bağlıkaya, Erzurum Palandöken ski merkezinin ise Ukrayna ve İran pazarı ağırlıklı tutmak amacıyla yabancı ziyaretçileri ağırladığını, bölgedeki otellerin doluluklarının kestirmece yüzdelik 20’sini yabancıların, yüzdelik 80’ini vatandaşların oluşturduğunu bildirdi.Bölge Balkı Dağı’ndan hava yaz aylarında de ecnebi dağcıların uğrak noktası oluyor.” dedi. Firuz Bağlıkaya, kış turizmi kapsamında, termal turizmin Türkiye’birlikte kebir potansiyeli bulunduğuna bel ederek, alelhusus Afyonkarahisar, Yalova, Bursa kabil şehirlerin bu alanda öne çıktığını, bu şehirlerde saha alan kalifiye termal tesislerin özellikle vatandaşlar doğmak amacıyla ensiz dışından da seyyar ağırladığını söyledi. Bağlıkaya, Antalya bölgesinin, şita aylarında spor turizminden behre aldığını belirterek, “Futbol kulüpleri ve golf başta başlamak amacıyla farklı spor dallarından bir nice kol, kamp için Antalya’yı tercih ediyor. Spor turizmi sezonun uzatılmasına şişman ağırlık ederken, kış aylarında bölgedeki turizmcilere kısık ulama sağlıyor. Antrparantez, kalifiye personelin korunmasına anahtar oluyor.” dedi. Destinasyonlar namına Belek, Side, Kemer ve Bodrum’un bundan sonra tercih edildiğini, Ege kıyılarındaki hareketlenmenin ilerleyici dönemde artmasının beklendiğini nâkil Bağlıkaya, “Daraç dışından ülkemize mevrut er ayırtma taleplerine bakıldığında 2021 yılına göre yüzdelik 50’nin üzerinde artıştan bahsetmemiz gibi.” dedi..
Share: