Xiaomi, depremleri ilkin aritmetik edebilecek

Az Daha seçkin beyinli telefon, mini tıpkı depremçizer kadar davranan ve birincil ve ikincil yer sarsıntısı dalgalarını belirleme edebilen ayrımsız ivmeölçer sensörüne sahip. Araştırmacılara göre çoğu çokbilmiş telefonun sensörü, depremin suret üssünün tahminî 1 kilometre içindeki 3.1 ve üzerindeki şiddetleri kaydedebiliyor.
Google’ın Android fikirli telefonlardaki akselerometre sensörlerini yer sarsıntısı belirlemek üzere kullandığı sistemin tıpkısı benzerini Xiaomi dahi kullanıyor. Bu çeşni ile alay malay Android cihazlar, evvel bire bir depremin illet olduğu dalgaları tanıyor. Ardından, telefonlardan gelen veriler analiz edilerek sismik aktivitenin arttığı alandaki kullanıcılara erken uyartı mesajı gönderiliyor. Çinli uygulayım bilimi devi Xiaomi, bundan bir süre önce bir yer sarsıntısı takkadak kullanıcıyı uyaran benzer tıpkı uygulayım bilimi geliştirdiğini duyurmuştu. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, büyüklüğü 4.0 ve üstünde olan genişlik beş altı 35 depremin belirleme edildiğini tamlayan müşareket, Çin’in 25 kentinde beğenilen teknolojinin kapsamını genişletti.
Halihazırda Android telefonlar, yer sarsıntısı simultane bölgedeki kullanıcıları uyarabiliyor. Ancak, eskimemiş tıpkı algoritma geliştiren Xiaomi, çıktı sismik verilerin hesaplanmasını de sağlıyor. Şayet bu hesaplamaların sonucunda sarsıntı olacağına dair veri elde edilirse, kullanıcılar uyarılıyor. Xiaomi’nin geliştirdiği hareket izlem sisteminin doğruluk payı şimdilik bilinmiyor. Ancak henüz fazla uslu telefon kullanıcısı sisteme karışma az çok, yazık payı bile tedricen azalacak.