World Wide Web’in üs kodu NFT olarak satışa çıkıyor

Dünyayı sonsuza büyüklüğünde değiştirecek olan internet ağının zaman bildiğimiz tıngır World Wide Web (www), 1989 yılında Tim Berners-Lee aracılığıyla icat edildi. World Wide Web ’mağara mucidi olan Berners-Lee; internet ağını hazırlamak için yazdığı kodu NFT adına satışa çıkaracağını açıkladı Dünyanın yer adlı koleksiyon ürünleri satıcısı Sotheby’s aracılığıyla satışa sunulacak töz kodları, bin dolardan belirgin artırmaya çıkacak. NFT iz, söz konusu kodları içeren; zaman damgalı ve 9 bin 555 satırlık ayrımsız arşivi içerecek. Kodun yazılma anlarını gösteren 30 dakikalık tıpkı animasyon ve Berners-Lee’nin yazdığı benzeri mektup birlikte arşivle birlikte satılacak. Konuyla ilişkin açıklamada kâin Sotheby’s’in küresel bilgelik ve popüler firez başkanı Cassandra Hatton, “Tim’in icadı eskimemiş bir acun oluşturdu, hikmet paylaşımını demokratikleştirdi, yeni tefekkür ve etkileşim yolları ortaya çıkardı. Geçtiğimiz biraz beniz sene süresince âdemiyet, bizi modern çağa haiz ayrımsız sekans sekans kayması gördü fakat hiçbiri World Wide Web’mağara geliştirilmesi büyüklüğünde günlük yaşamlarımız üzerinde sismik tıpkı etkiye ehil olmadı.” ifadelerini kullandı.
Türki karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üstünde şifrelenmiş, ayrımsız eşi henüz olmayan token anlamına geliyor. Bu teknoloji, serencam haftalarda berenarı popüler arkaç geldi. Normal coin ve token kavramından farklı biçimde müteharrik NFT; nazirsiz, değiştirilemez, orijinalliği ve iyelik hakkı sahibine ait olan bir varlıktır. NFT’ler, birbirlerinin adına geçemeyecek orijinallikte ve değişik değerlerde üretilirler. Nazirsiz tokenler (NFT) genellikle derlem, dijital sahiplik ve sahiplik hakları alanında yeğleme ediliyor.
Yapılan araştırmalara göre, yılın önceki çeyreğinde NFT satışları 1 milyar doları geride bıraktı. Antrparantez Ethereum ağında toplamda 675 milyon dolar civarında satışlar yapıldı. Uzmanlar, NFT satışlarının önümüzdeki aylarda üstelik artarak bitmeme edeceği görüşünde birleşiyor.