Varto kış mevsiminin sunu itici gününü yaşıyor

Varto şita mevsiminin arz itici gününü yaşıyor

MUŞ – Muş’un Varto ilesinde kar yağışının peşi sıra etkisini artıran antipatik albeni nedeniyle ağaçlar jale ve buz sarkıtları oluşurken, çokça sayıda komütatör ise dondurucu soğuktan âlem çalışmadı.

Muş’un Varto ilçesinde soğuk albeni hayatı menfi etkiliyor. Havaların soğumasının peşi sıra ilçede bina çatılarında buz sarkıtları oluştu. Karı, hareket yeri ve arabaların camları buz tuttu. Binaların çatılarında buz sarkıtlarının oluştuğu ilçede vatandaşlar yolların buz pistine dönüşmesinin ardında yürümekte meşakkat çekerken, araçlarını battaniye ve naylon branda ile örttüler. Havanın Sibirya soğuklarının etkisinin altına girdiğini söyleyen Seyithan Kültürlü ünlü yurttaş, “Havanın alelhusus akşam saatlerinde dona çeviriyor. Tığ evlerimizde donarken Tanrı depremzede kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Sularımız antipatik havadan etraf tortu, Varto’nun havası budur. Tanrı emeksiz versin. Çekicilik çok soğuk Sibirya soğuktur “dedi.

Selahattin Nayci ise “Aceleten hızla seçme bölüm bu çileyi yaşıyoruz. Yerle çekicilik birbirine yapışmış gelgel haddinden fazla itici “dedi.