Ulusal Siber Koruyucu 2021 Tatbikatı başladı

Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK), Ulusal Siber Koruyucu 2021 Tatbikatı düzenlendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tatbikatın açılışında yaptığı konuşmada, teknolojideki yeniliklerle bildirişim ve enformatik çağının epey ümranlı bire bir safhasının yaşandığını söyledi. Artık uzak-mümasil, tanıdık-adsız kadar kavramların anlamsızlaştığını, sınırların şeffaflaştığını, aykırı etkileşimin önündeki engellerin balaban ölçüde kalktığını rapor eden Karaismailoğlu, ülkenin dallı güllü bilişim ve danışma altyapısının sunduğu imkanlar sayesinde muvasala sektörü ile bilgelik ve bildirişim teknolojilerinin kesişim noktasında ortaya çıkan çözümleri vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirtti. Karaismailoğlu, tanıtma sektörüne 2003-2021 döneminde 92 bilyon lira yatırım yapıldığı bilgisini vererek, “Nazik bir kıvançla tabir etmeliyim ki dünyanın dev ekonomilerini sarsan zorlu müstevli dönemine rağmen ülkemizin telekom ve kıpırdak işletmecilerinin toplam yatırım miktarı ayrımsız eski yıla bakarak yüzdelik 27,3 artışla 2020’birlikte tahminî 13 milyar teklik kendisine gerçekleşti.İletişim altyapısının ve hizmetlerin geliştirilmesini hiçbir ahit tek başına ehliyetli görmediklerini vurgulayan Karaismailoğlu, bu hizmetlerin geliştiği hızda coğrafyada da yayılmasının ve tekmil vatandaşların yararlanabilmesinin ehemmiyet taşıdığını dile getirdi. “Siber düzenlilik çıktı benzeri milli güvenlik meselesidir.” diyen Karaismailoğlu, arsıulusal araştırmalara göre, siber saldırılardan kaynaklanan kayıpların maliyetinin 2021’bile dünya genelinde 6 trilyon doları bulacağının öngörüldüğünü, bu nedenle ulusal siber güvenliğin sağlanmasının herkesin rüçhan gündemi olduğunu anlattı. Karaismailoğlu, siber düzenlilik alanındaki tedbirler ve yapılan çalışmalar sonucu bugüne kadar ülke gözetiminde mehabetli ve temelli bir engel oluşmadığını aktardı. Tamamen evcil ve milli imkanlarla geliştirilen KASIRGA, AVCI ve AZAD uygulamalarıyla son 4 yılda Türkiye’yi uğur düzlük beniz binlerce saldırıyı engellediklerine dikkati çekici Karaismailoğlu, siber asayiş alanında domestik ve milli yazılımların geliştirilmesinin vazgeçilmez olduğunu tabir etti. Siber düzenlilik alanında sektörün ihtiyaçlarına yanıt verecek yerli ve milli tesisat ve yazılımların geliştirilmesi ve üretilmesine müteveccih destekleri sürdürerek, siber olaylara engelleme ekiplerinin yetkinliklerini artırmak zorunda olduklarını belirten Karaismailoğlu, siber olaylara müdahalenin görüngü öncesi, esnası ve sonrasını havi tıpkısı bilcümle olmasından hareketle proaktif siber defans anlayışını geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Karaismailoğlu, tatbikatla, elçi kurumların siber saldırılara cebin koyma yeteneklerini, çekicilik içi ve kurumlar arası koordinasyonlarını geliştirmelerini ve tedbir seviyelerini artırmalarını amaçladıklarına belen ederek, şöyle konuştu: Ulusal Siber Koruyucu 2021 Tatbikatı başladı
“Kurumlarımız, bu süreçte, mevcut siber düzenlilik riskleri ve etkilerini deneyimleme ve siber tehditlerin engellenmesinde ulusal aksiyon birliğinin tıpkısı parçası olma tecrübesini yaşayacaklar.Millî siber düzenlilik tatbikatlarımız, kurumlarımız arasındaki birikim paylaşımı için da kıymetli aynı hava olma özelliğini taşıyor.
Ulusal Siber Koruyucu Tatbikatı 2021 kapsamında ​sağlıktan eğitime, enerjiden bankacılığa, yayıncılıktan akarsu yönetimine kadar ​36 hava ve kuruluştan siber asayiş takımları ve bu takımlarda vadi düz 135 siber güvenlik uzmanı hikmet ve yeteneklerini sınama imkanı bulacaklar. Tatbikatlar neticesinde siber korsanlar ve teröristler karşılarında bilirkişi profesyonelleri bulacaklar. Yetiştirdiğimiz siber uzmanlar sebebiyle varsa açıklarımızı kapatacak ve saldırıları arz faal şekilde bertaraf etmenin yöntemlerini bulacağız.”
Karaismailoğlu, beceri altyapısı ağız ağıza USOM aracılığıyla geliştirilen tatbikatın, sunu enli siber saldırış türlerini, gerçekçi tehditleri ve en aktüel yıldırma vektörlerini içeren ayrımlı senaryolardan oluştuğuna dikkati çekerek, 2 bölüm sürecek ve müthiş mücadeleye sahne olacak tatbikata katkı ve iştirak sağlayıcı kamu kamu hava ve kuruluşlara muvaffakiyet diledi. .
Share: