Ukraynalı yavru Giresun’da depremzedelere müzaheret faaliyetlerine katılıyor

Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla ailesiyle Türkiye’ye sığınan 15 yaşındaki Katerina Mashchenko, depremzedelere korumak üzere Giresun’daki yardım çalışmalarına katılıyor.

Yeşil Giresun Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi 9. derslik öğrencisi Mashchenko, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından kente getirilen depremzedelerin bir kısmının yerleştirildiği Yeşil Giresun Aplikasyon Oteli’nde gönüllü çalışıyor.

Yardım merkezindeki çalışmalara dahi destek olan Mashchenko, AA muhabirine, savaşın başlaması üzerine Kiev’den ailesi ile Polonya üzerinden mütehammil biraz dolaşma süren yolculuğun peşi sıra Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Lise eğitimine devam edebilmek amacıyla bire bir yıl önce Giresun’a yerleştiklerini anlatan Mashchenko, depremlerin kendisini haddinden fazla etkilediğini belirtti.

Mashchenko, ülkesindeki cenk dolayısıyla Türkiye’nin kapılarını kendilerine açtığının altını çizerek, vefa yorumlamak yerine depremin yaralarının sarılması noktasındaki çalışmalara yardım çevirmek istediğini ifade etti.

Ukrayna’de bombardımanı, füzelerin uçuşunu gördüğünü aktaran Mashchenko, “Haddinden Fazla korktum, etkilendim. Bu durumdan yağlık Türkiye’ye geldim. Türkiye’de zelzele oldu. Depremzedelerin acılarını hissediyorum, paylaşıyorum çünkü onlarla neredeyse bir durumdayım. Bire Bir dakikada evinizi ve yakınlarınızı kaybetmenin hangi eylemek olduğunu gür biliyorum.” dedi.

Mashchenko, okulun aplikasyon oteline yerleştirilen depremzedelere apotr olduğunu, bire bir zamanda yardım merkezinde gönüllere destek verdiğini dile getirerek, “Onların bilcümle ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olmaya çalışıyorum.” diyerek konuştu.