Ukrayna-Rusya krizi çeyrek altının fiyatını artırdı

Ukrayna-Rusya krizinin savaşa dönüşeceği endişeleriyle altının değer kazandığını gündemde. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, dünyada canlı olan enflasyonun ve cenk söylemlerinin altının ONS fiyatının bile yukarı çıkmasında enerjik olduğunu dile getirdi. Savaş balkon ihtimalinin altın fiyatlarını yükselttiğini dile getiren Salih Özman, “Sakıncasız liman olan değerli acun krizlerinden ve savaşlarından çok mail oranda etkileniyor. Şu anda bile gündemde olan Ukrayna-Rusya savaşı değerli fiyatlarını tetikliyor. Rusya ’nın Ukrayna sınırında er bekletmesi, ABD ordusunun Polonya ’üstelik beklemesi kızıl fiyatlarını yukarıya akıllıca çekiyor.
Pandemi ile alay malay dünyadaki model bankalarının akçasal genişleme yapmaları de kızıl fiyatlarının üst çıkmasına temel taşı hazırlamıştı. Akçasal genişleme ile gelişigüzel dünyada şişkinlik sıkıntısı oluşmaya başladı.” dedi. Altının ONS fiyatının cidal durumuna bakarak tahavvül göstereceğini tez eden Özman, şunları söyledi: “Rusya-Ukrayna gerginliği kavga boyutuna gelmezse altın fiyatlarında tıpkı tutar vurdumduymaz çeklime bekliyoruz. Altının ONS fiyatının 1.400 dolar seviyesine düşeceği söylemleri vardı. Anca ayrımsız belki dünyadaki pahalılık nedeniyle kalmadı. Şu anda altının ONS fiyatı 1.850 dolar seviyesinde. Bunun 1.750 doların altına hulul ihtimali bulunmayan. Savaşın olmayacağı anlaşılır ve akse biterse ONS fiyatının 1.750-1.800 dolar bandına çekilmesi ise direnerek beklenen. Rusya ’nın Ukrayna ’ya fiziki yerine bire bir işgal girişiminde bulunması savaşın boyutunu büyüteceği üzere altının ONS fiyatı 2 bin dolar seviyesini mergup. Söylenen boyutta benzeri çarpışma çıkması durumunda altının ONS fiyatı acun bazında 2.200 dolar civarına oturur.
Altının gram fiyatı Türkiye ’de familya ayının başında 760 liralık civarındaydı. 2021 yılı 29 Aralık’ta ise 715 liraydı. Şu anda ise altının gramı 815 liradan işlem görüyor. Zaman itibarıyla bilezik gram satış fiyatı 790 liralık, çeyrek 1.353 liralık, yarımlık 2 bin 706 liralık ve birlik lira 5 bin 562 liradan satılıyor.”
Share: