Twitter saldırısı karşı bakir detaylar muhtemelen oldu

Dünyanın yer iri toplumsal iletişim araçları platformlarından Twitter, 15 Orak Ayı gecesi tarihinin en nazik siber saldırısını muammer ve bir nice hesap ele geçirilmişti. Microsoft müessis ortağı Bill Gates, Tesla CEO’su Elon Musk, Amazon CEO’su Jeff Bezos, şovmen Kanye West ve sakat New York Şehremini Michael Bloomberg kabilinden isimlerin yanında; Apple ve Uber kadar şirketlerin hesapları ele geçirilmiş ve dolandırıcılık amaçlı tweet’ler atılmıştı. Atılmış mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba armağan yapılmasını talip hackerlar, bu sayede bodur sürede 100 bin dolar toplamayı başarmıştı. Twitter’da adlı isimlerin ve peş düzem siyasilerin hesaplarının ele geçirilmesine ilgili şirketten izah yapıldı. Buna bakarak, Twitter’a yapılan siber saldırıda 130 adisyon tasavvur makbuz ve 45 hesabın şifreleri değiştirildi. Saldırıda ele geçirilen sekiz hesabın hususi verilerinin indirildiği tayin edildi. Hackerların bazı hesapları satmaya çalıştığı bilgisine üstelik yer sunulan açıklamada, özel verileri indirilen hesapların “tasdikli” yani “gökçe tikli” hesaplar olmadığı kaydedildi. Bu; bozuk KUL Başkanı Barack Obama, Elon Musk, Kanye West ve Bill Gates kadar ünlülerin hesaplarından verilerin indirilmediği anlamına geliyor.
Hackerların indirdikleri veriler ortada hususi mesajlar, videolar, fotoğraflar, telefon rehberi ve manzara bilgisi kadar veriler olduğu söyleniyor. Kâh müşareket çalışanlarının hackerlar marifetiyle ara sıra eylemlerde bulunmaya inandırma edildiği, bu sayede sitenin çöz sistemlerine girmeyi başardıkları belirtildi.
Amerikalı New York Times gazetesi ise hackerların, bilgileri şirketin hususi mesajlaşma uygulamasındaki benzeri paylaşımdan ele geçirdiğini öne sürdü.