Twitter CEO’su Jack Dorsey itiraf etti: Biden haberlerinde hatalı yaptık

New York Kat gazetesinin, Joe Biden’ın oğlunun yönetim kurulunda olduğu Burisma isimli Ukraynalı enerji şirketi ve Çin ile bağlarına ilgili çıkan haberlerin sosyal medyada yayılması engellenmişti. Hunter Biden’ın e-postalarının sızdırıldığı ve Joe Biden’ın Burisma ile ilişkisini ortaya koyduğu tamlanan haberi manşetlerine taşımayan esas debi Amerikan medyasının olayı “örtbas” ettiğini savunan Donald Trump, söz konusu haberin paylaşılmasını kısıtlayan Facebook ve Twitter’a dahi reaksiyon göstermişti.
Twitter CEO’su Jack Dorsey, BENDE başkanlığına seçilen Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’la ait gâh iddiaları içeren haberlerin kısıtlanması konusunda yanlış debi ettiklerini akseptans etti. ABD Senatosu Doğruluk Komitesi’nde yapılan oturuma katılan Dorsey, özellikle Cumhuriyetçi senatörler marifetiyle “taraflı olmakla” suçlandı. Jack Dorsey, seçimler öncesinde Demokrat namzet Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’bile yaptığı tıpkısı işle ilişik New York orun gazetesinde yayımlanan haberlerin, Twitter’bile bloke edilmesinin yanlış olduğunu belirtti. Dorsey, “Hunter Biden’la ait söz konusu habere laf olan materyalin hacklenmiş malzeme olması sebebiyle 2018 yılındaki tıpkı düzenlememize makul namına, ilgili paylaşımların yayılması geçmiş etapta engellenmiştir. Elan ahir incelememizde konuyla ait attığımız adımın kavisli olduğunu kabul ettik ve 24 saat içre düzelttik.” ifadelerini kullandı.
Mavera yandan, Cumhuriyetçi Teksas Senatörü Ted Cruz, Jack Dorsey’e, “Neden Twitter Cumhuriyetçi ve muhafazakar hesapları sustururken Demokrat hesaplara dokunmuyor?” sorusunu yöneltti. Twitter’ın isteyerek namına Cumhuriyetperver hesapların üstüne gittiğini ve MEMLUK Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına kimlik konmasının siyasal tıpkısı yeğleme olduğunu savunan Cruz, “Twitter, seçimlerde hile olup olmadığını neye bakarak anlıyor ve bu yöndeki eksiksiz açıklamalara bir anda etiket koyuyor?” şeklinde konuştu. Dorsey, demokrasinin ve seçimlerin bütünlüklü aynı şekilde işleyebilmesi noktasında çaba gösterdiklerini ve alıngan akım ettiklerini söyledi. MEMLUK Başkanı Trump’ın seçimlerde hile yapıldığına ilgili iddialarının kayran aldığı paylaşımlara kimlik koyup kısıt getiren Twitter, Demokratlar lehine akım etmekle suçlanıyor.
Share: