Türksat 5B’nin fırlatılması amacıyla güzergahtaki kontroller yapıldı

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin etkili uydu sayısı, Türksat 5B’nin da bakım vermeye başlamasıyla 5’e yükselecek. Eriştirme ve Altyapı Vekil Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat 5B uydusunun uzaya fırlatılacağı ABD’birlikte bulunan Cape Canaveral Üssü’nün Space X uydu fırlatma kumanda taharri merkezi önündeki oturumda konuştu. Sayan, Türksat 5B uydusu için sonuç kontrolleri yaptıklarını ve kavrayışsız sayımın başladığını bildirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydumuz 19 Fasıla 2021 Ilişki haset saat 06.58’bile, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin sonuç yıllarda peyk kapasitesini Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun rehberliğinde 2 katına çıkardığını vurgulayan Sayan, “Bu sene başında Türksat 5A uydumuzun fırlatması gerçekleşti ve hizmete gurur töreni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ’ın teşrifleriyle Türksat yerleşkesinde yaptık. 5A bu yıl başında fırlattık. Türksat 5B’yi birlikte çarpmak için güzergahtaki bütün kontrolleri gerçekleştirdik, şu temel büyüklüğünde benzeri sıkıntı namevcut, hazırlık süresi içinde benzeri sorun çıkmazsa uydumuzu uzaya fırlatmış olacağız.” ifadesini kullandı.Eskiden peyk sistemlerinin ağırlıkla editörlük gayeli kullanıldığını anımsatan Sayan şunları kaydetti: “Bugün ise uydularımızı yayıncılıkta tabii ki kullanılıyoruz ama özellikle ağırlıklı olarak internet servisleri ve interneti kabloyla götüremediğimiz yerler görünmek için köylerimize, ticari olarak operatörlerin interneti götüremediği yerlere interneti peyk üzerinden veriyoruz. Zaman fırlatacağımız peyk de Ka-Bant sebebiyle vakit kaybetmeden ülkemiz kapsama alanında değil, Akdeniz’in balaban bölümü, İtalya’nın güneyinde başlayacak şekilde, Afrika’nın büyük bölümü şümul altına alınacak. Bu söylemek oluyor kim biz bu ülkelerin da haberleşmesine doğrudan katkıda bulunacağız. Ülkemiz bu hizmeti ihraç edecek.”
Sayan, Türkiye’nin tanıtma sisteminde yerlilik oranında neler yapıldığına da değinerek Türksat 5B’dahi yerlilik üstüne hangi yaptıklarından bahsetti.Türksat 5B uydumuzun iki sunum parçası benzeri tanesi ASELSAN, bir tanesi de ayrıksı aynı yerli firmamız vasıtasıyla geliştirilen ve yerde hep testleri yaptığımız danışma modüllerini uydumuza yerleştirdik ve uydumuzla artık uzayda bu sistemlerini sınav edilmesi ve kullanılması sonucunda bunları ihraç edebiliyor olacağız. Peyk yapma kapasitesinde onun üstüne Türksat 6A uydumuzu tamamen evcil milli imkanlarla yaptığımız uydumuz. Biz yerlilik oranını artırıyoruz. Şimdiye kadar sadece uyduyu alıp kullanan pozisyonda iken artık uyduları içre kendi evcil modüllerini koyan ve bire bir sonraki aşamada üstelik kendisi uydusunu üretip ihraç fail ülkeler kategorisine gireceğiz.” diye konuştu. Sayan, 6A ile ilgili ayrıntılara bile değinerek Türkiye’nin uydu alanında kapasitesini akıbet 3 yılda 2’ye çıkardığını belirtti. Kullanılmamış Tutum Modeli’nde olduğu kabil üretimle istihdamı artırarak akıbet almaya çalıştıklarını belirten Sayan şöyle devam etti: “Türksat 6A’da aha bu istihsal potansiyelimizi ortaya çıkarabilecek arz şişman projelerden tıpkı tanesi.Peyk alanında, hep kurumlarımız teşrikimesai süresince güçlerini ortaya koyarak Türkiye’yi bulunduğu seviyeden daha dip seviyeye üretimle şüphesiz çıkarabiliriz gösterdiğimiz bildirme yüce projelerden bire bir tanesi. Bu sözle olmuyor yaparak oluyor. 6A’bile şuan birlikte mühendislik modelinin sonuç testleri yapılıyor, vermek için, bu testler bittikten sonra fırlatacağımız gerçek asıl uydunun bütün testlerini yapıp 2023’te 6A’yı uzaydaki yerine koymuş olacağız. Fırlatmayı buradan yapacağız, onunla ilgili anlaşmalar münteha.”
Türksat ZIYAN ETMEK Umumi Heyet Başkanı Eksiksizlik Faziletkâr, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ve Icra Vekili Karaismailoğlu’nun önderliğinde bir tane hedeflerinin tüm özgür büyük Türkiye olduğunu tabir etti. Balaban Türkiye konseptinin şanlı tıpkı parçasının da yerlileşme olduğunun altını çizen Faziletli, “Yerlileşme da sabahleyin kalktığınızda haydi yerlileşelim diyecek tıpkısı molekül değil, bire bir süreci ve hayat döngüsü var, bunları kademeli adına getirmemiz gerekiyor.Faziletkâr, ürünlerin uzaydaki dirim süreçlerinin koca olduğuna dikkati çekerek onların kabul edilmesinin, sektörde benimsenmesinin uzaydaki geçirdikleri deli dolu çalışılabilir sürelerin yetişkin olduğunu vurguladı. Faziletkâr, “Tığ bunu ilk kez Türksat 5B ile başlatmış oluyoruz. Bu kocaman bir kadem. Şişman Türkiye ve yerlileşme üzere makro ayrımsız kadem. Bunların hepsi elan sonradan 6A’nın geliştirilmesinde bize alçak verecek. Cemi bu gayretler Türkiye’mizi istediğimiz noktaya getirmemizi sağlayacak.” ifadesini kullandı. Türksat SAVUŞMAK Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok de Türksat 5B’nin değişik uydularda farkından bahsederek 2021’nin kendileri üzere mehabetli tıpkısı yıl olduğunu dile getirdi. Tıpkısı sene zarfında majör 2 uyduyu uzaya gönderebiliyor olmanın Türksat ve kendileri için balaban tıpkı gelgel olduğunu tamlayan Ertok şunları kaydetti: “Türksat 5B uydusu, Türksat için tıpkı dönüm noktası. Şu ana büyüklüğünde uydularımızda ağırlıklı namına monitör yayıncılığı kendisine bakım veriyorduk.Bu yönde 2015-2016’de yaptığımız çalışmalarla 2017’da imzaladığımız sözleşmede Türksat 5B uydusunu tasarlayarak bugünlere geldik. Bu ihtiyacın önümüzdeki yıllarda dahi artacak olması ülkemizin genişbant peyk tanıtma ihtiyacının çok henüz ilerleyecek olmasını ayn önünde bulundurarak uydumuzu faziletli eli nimetli danışma uydusu adına tasarladık. Türksat 5B uydusunun arz yetişkin özelliği topluluk olduğu genişbant genel ağ hizmeti imkanı. Uydumuzla hemen ülkemizde değil yandaki ülkeler, Orta Şark, Akdeniz, Kuzey Afrika, Cenup Afrika, Nijerya bölgesinde çetin tıpkısı enformasyon imkanı sağlayacağız. Ülkemizin önümüzdeki yıllarda peyk internet, genişbant uydu enformasyon imkanını büyük oranda 5B uydusuyla karşılıyor olacağız. Dünyadaki gidişata koşut yerine önümüzdeki 5 yılda Türksat 5B ile bilgelik haberleşmesi alanındaki ciromuzu, satışlarımızı artıracağız.” Ertok, Türksat 5B uydusunun 42 derecede görev yapacağını ve Türksat 5B ile 42 derecenin data hizmetleri içre biçim lokasyon haline geleceğini tabir etti. Türksat 5B uydusunu Türksat’ın amiral gemisi namına nitelendirdiklerini bildiren Ertok, “Türksat 5B şirketimizin arz faal ve kapasiteli uydusu olacak.Başarılı ayrımsız fırlatma böylelikle kestirmece 6 ay içinde uydumuzu hizmete almayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu..
Share: