Türkiye’nin yeryüzü balaban kayran buzulu Uludoruk incelenecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazetede yayınlanan kararı kapsamında, “Milli Park” zar edilen Cilo Dağları eteklerindeki “Türkiye’nin arz nazik düzlük buzulu” kovucuk altına alınıyor. Sonuç yıllarda yerli ve ecnebi doğaseverlerin yol uğrağı noktası haline mevrut buzulların yapısı ve özelliklerinin ortaya çıkarılmasına müteveccih Hakkari Üniversitesi öncülüğünde, ODTÜ, İTÜ  ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin gelişim birliğiyle proje hazırlanması üzere çalışma başlatıldı. Dört üniversitedeki bilgelik insanlarınca yürütülecek düzentileme kapsamında buzulların oluşumu, yapısı, kaç almanak olduğu, erime durumu, çevresel ve iklimsel etkileri teferruatlı bir şekilde incelenecek. Kutup araştırmaları çalışmaları üzere 2018’dahi Antarktika’ya revan ekipte meydan düz Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Akademisyen Mehmet Nuri Bodur, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki balaban buzulların, Kaçkarlar’dan sonra bu bölgede düzlük aldığını söyledi. Bölgede yaptıkları incelemelerde buzullarda çekilmelerin yaşandığını ayırt ettiklerini anlatan Bodur, “Buzullara vabeste olarak Cilo ve Sat dağlarında irili ufaklı birçok cümudiye gölü üstelik mevcut.Bu karar sevinme verici.” dedi. Türkiye’nin en şişman saha buzulu Uludoruk incelenecek IŞIK GALERi Cilo Dağları, Sat Cümudiye Gölleri, şelaleler, erdemli keder kuşakları, derin vadiler ve akarsuların nahiye için cesim olduğunu dile getiren Bacaksız, şunları kaydetti: “Cilo ve Sat Dağları’nın bazı kesimlerinde varlığı aşina buzullar, bölgede geçmişte yapılan çalışmalara bakarsak yaklaşık 2 milyon yıl öncesinden günümüze kadar oluşan tıpkısı buzullaşmadır. Bu buzullar, 20 bin yıl öncesinden başlayarak günümüze büyüklüğünde halen erime sürecinde. Bu erime, toptan ve bölgesel ölçekteki abuhava değişikliklerinin etkisiyle gelişerek bölgenin ekosisteminde önemli değişimleri beraberinde getirebilir.”
Dört üniversitedeki veri adamlarının çalışmasıyla bölgenin incelenmesi amacıyla proje hazırlığı içerisinde olduklarını tamlayan Bacaksız, “Koronavirüs salgını, bu çalışmalarımızı damarı bozuk etkiledi.Bu kapsamdaki bilimsel icraat, abuhava ve buzulların durumu üzerine öğün gösterici olacak.” dedi. Bölgenin ayrıntılı adına incelenmesi amacıyla birçok noktadan ve yapıdan göstermelik alacaklarını ifade fail Bacaksız, şöyle bitmeme etti: “Özellikle göllerde alacağımız karot numunesi dediğimiz arka tortulları, dönemsel yerine çökelme ortamları, o dönemdeki iklim koşulları, enerjik varlıkları ve bitey karşı bize hikmet vermesi itibarıyla bir tarihsel vesika olarak karşımıza çıkma. Bu verileri topladığımızda hem geçmişteki ekolojik koşullar için bilgi alacağız hem bile gelecekle ilgilendiren abuhava değişiklikleri için bilgilerin oluşması ve yöre değerlendirmenin yapılmasına müteveccih verileri ortaya çıkarmış olacağız.”
Buzulların kaç yıllık olduğunu, buzullardan alacakları örneklerin analizi sonucunda netleştirilebileceklerine aksan fail Bodur, “Mıntıka oldukça dağlık, dip vadiler ve yalman yamaçlardan oluşan huy harikası olan bir kesim.Yapacağımız çalışmalarla buralarla ilişkin gerekseme mahsus tamlık konularda bilimsel veriler ortaya çıkaracağız.” ifadelerini kullandı. .