Türkiye’nin evvel tank ihracatı yapıldı

Türk defans sanayi, yerli üretimlerini aut pazara sunarak, dünyanın mütenevvi ülkelerinine ihraç ediyor. Kaplan MT tankı üzere Endonezya’ya teslimata başlayan FNSS, 18 adetlik teslimatı bu sene tamamlayacak. FNSS Genel Müdürü Başarmış Aldanmaz, Endonezya için üretilen Kaplan MT tankı amacıyla teslimatların başladığını ve projenin geçmiş paketinin bu yıl tamamlanacağını bildirdi. Koronavirüs salgını zımnında kısıtlanan arsıulusal seyahatlerden kaynaklanan zorluklara rağmen dış satım projelerini de sürdürdüklerini anlatan Aldanmaz, şöyle konuştu: “Umman’üstelik teslimatlarımızı tamamlamayı başardık. Serencam gönderilen araçların kabulleri yapıldı. Geri Hizmet anlamında yapılması gereken bazen eğitimler, yolculuk kısıtlamaları nedeniyle gecikse da onlar bile eksiksiz durumda. Yılı kestirmece 18 milyon dolarlık ilave ittifak imzalayarak tamamladık. Bu itilaf, Umman’daki büyük anne sözleşmemizin tamamlayıcısı niteliğindeydi. Malezya’üstelik istirdat araçları dışında Türkiye’den yaptığımız teslimatlarımız tamamlanmıştı.Sonuç küsurat ve değişen ihtiyaç çerçevesinde kullanılmamış dizayn olan istirdat araçlarının teslimata amade ayla gelmesine yoğunlaştık geçtiğimiz sene. Bu sene içre bu araçların teslimatları de tamamlanacak. Filipinler’birlikte 2 bakir projeye imza atmıştık 2020 böylelikle. 2021, bu ürünlerin tasarımlarının tamamlanarak geçmiş ürünlerin üstünde çalışılmaya başlamakla geçti.”
Aldanmaz, Endonezya’nın ihtiyaçları üzere geliştirilen projeyi PT Pindad ile yürüttüklerini söyleyerek, projeye ilişik şu bilgileri verdi: “İlk teslimatlar knock-down kitlerdi, onları halihazırda gönderdik. PT Pindad, Endonezya’dahi iş birliği yaptığımız ortağımız, çatı işlemleri başlıyor. 18 tanktan 10 tanesi yoğun gönderilecek. Onlar birlikte yazdan evvel gönderilecek. Nisan-mayıs aylarında direkt tamamlanıp FNSS’te, Malezya’ya gönderilecek. Kule montajları sadece orada yapılacak. Projemiz bu sene itibarıyla tüm olacak.Endonezya’nın şu zaman amacıyla iş sistemi böyle, almanak bütçe ayrılıyor. Envantere girip, sahaya çıkıp kullanılmaya başlandıktan bilahare henüz iri miktarlarda istek ati. Toplamda çok fazla sayıda ihtiyaçları var. Nedeniyle o mecmu sayıya sonuçta ulaşacağız. Bunun yöntemi pekâlâ olacak, onu konuşuyoruz. Bu geçmiş öğür siparişin mecmu fırka içinde çok siftinlik tıpkısı hane olduğunu söylemekle yetineyim.”

Başarmış Aldanmaz, Filipinler’üstelik da MT ihtiyacı çıktığını ancak son aşamada ayrıksı tıpkı yapıt yeğleme edildiğini söyledi. Kaplan MT’nin henüz sahaya verilmemesinin dezavantajını yaşadıklarını anlatan Kurt, “Çok sayıda değildi ama bizim için heybetli tıpkısı tezahür olacaktı. Başa sarrafiye gittikten sonradan son dakika tıpkısı değişmeyen verildi. Eksantrik ülkelerde dahi ihtiyaçlar var. Antrparantez Türkiye’birlikte üstelik ihtiyaç olarak düşünüleceğini öngörüyoruz. Özellikle simetrisiz tehlikelerin artmasıyla birlikte lüzumlu 105, gerekse 120’lik kuleli MT ihtiyacı doğabilir. Endonezya’nın talebi doğrultusunda tankta Belçika yapımı aynı zırh kulesi kullanıldığını belirten Aldanmaz, şunları kaydetti: “Dünyada böyle biraz kule var şu an için. Bizim bile kâh planlarımız var. ASELSAN’ın dahi planları olduğunu biliyorum. Bire Bir kule geliştirme üstüne Türkiye’de benzeri hayatiyet, olması gerektiğini düşünüyorum. Tabiatıyla tafsilatlı ve çok zikıymet süreçler, bereketli planlamak geçişsiz. Yegâne başımıza maliyetini karşılayabileceğimiz işlemler değil. Zımnında bu konuda eğer kullanıcımızdan yeşil ışık alırsak ivme kazanacağını düşünüyorum ama şu anda daha hakeza tıpkısı gelişme yok.”

.

Share: