TÜRKİYE’DE DEPREMDE ÖLEN 1500 SURİYELİ ÜLKESİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremde Türkiye’de yaşamını yitiren 1500 dolayında Suriyelinin götürüldükleri ülkelerinde toprağa verildiği bildirildi.

Kahramanmaraşlı depremlerin peşi sıra Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Eksen Kapısı’nda derya oluşuyor. Açıkgöz ekiplerinin düzenlilik önlemi altında tahril kapısı uğrunda mesafelik oluşturan Suriyeliler, yegâne tek kayıtları alındıktan sonra ülkelerine intikal yapıyor. Suriyelilerden bazıları, enkaz altında kalanlar için kontrol istirdat çalışmalarına süzülmek, bazıları ise depremden etkilenen yakınlarını yapmak, etmek için sınırdan geçiş yaptıklarını kaydetti. Kısaca 2 bin Suriyelinin, depremin meydana geldiği günden beri Suriye’ye geçiş yaptığı bildirildi.

Türkiye’de depremde hayatını kaybeden 1500 dolayında Suriyelinin de yakınları eliyle ülkelerine götürülüp, toprağa verildiği tabir edildi.

Suriye’ye insanca yardımlar üstelik Cilvegözü Tahril Kapısı üzerinden depremzedelere ulaştırılıyor. Gıda ve hıfzıssıhha malzemesi aylı TIR’lar sınırı geçip Bab-Halk Albeni Çizgi Kapısı’na gidiyor. Yardımlar, buradan da depremzedelerle buluşturuluyor.