Türkiye’de çökertme telefonlarının 27 almanak tarihi

Sonuç yıllarda akil telefon kullananların sayısı rekor seviyede artmış durumda. Digital Around the World raporuna bakarak, dünya nüfusunun yüzdelik 66’sı olan 5,22 bilyon emanet cep telefonu kullanırken, kullanıcılarının yüzde 75’inden fazlasının telefonu ise “uslu telefon” yerine ifade edilen eskimemiş menent telefonlardan oluşuyor. Çökertme telefonlarının Türkiye’üstelik ilk yerine kullanılmaya başlanılması, 27 sene öncesine dayanıyor. Türkiye, 1991 yılında vesile telefonları sebebiyle 1G teknolojisiyle tanıştı. Bu tarihten 3 sene sonra 23 Küçük Ay 1994’te ise dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in dönemin Reisicumhur Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşen geçmiş görüşme ile çökertme telefonunun Türkiye’deki macerası başladı. Ziyaret, malumat aktarımı ve SMS gönderimine imkân sağlayıcı 2G teknolojisi sebebiyle çökertme telefonlarının kullanımı yayılmaya devam etti. Çağ, 27 yılda sabitten mobile, sesten veriye, çevirmeli bağlantıdan geniş banta evrilirken, çökertme telefonları yeni teknolojilerle gelişigüzel kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi.Cep telefonlarının fotoğraf çekmeye başlaması, telefonlara olan göz açısının üstelik değişmesine sebep oldu. İlk kameralı telefonlar, kullanıcılarını fotoğraf kalitesi anlamında mutlu etmezken, elan sonradan bu konuda yapılan balaban yatırımlarla az daha hevesli fotoğraf makinelerine mümasil fon kalitesi sunabilen çökertme telefonları satışa çıkmaya başladı. Telefonların foto ve videoteyp özellikleri elan bilahare ortaya çıkacak olan toplumsal iletişim araçları mecralarının şekillenmesinde yüce behre sahibi oldu. el telefonu tarihindeki yer şişman kırılmalardan tıpkısı tanesi de Apple tarafından 2007’dahi çıkarılan önce iPhone modeli oldu. Zaman kullandığımız akil telefonlar amacıyla dahi aynı milat olarak kabul edilen bu telefon; dokunmatik ekranı, işletim sistemi ve internet kullanımı kolaylığı ile çökertme telefonlarında standartları baştan belirledi. İlk yıllarında “tuşlu” yapısı ve büyük antenleri ile dolay plana sâdır çökertme telefonları, yalnızca zaruri durumlarda ünlü ve mesajlaşma iletişimi adına görülüyordu.
Alışverişten banka işlemlerine, eğitimden resmi işlere büyüklüğünde birçok işlemi bayağı benzeri şekilde halletmeye imkân vermesi ile el telefonu kullanıcı sayısı üstelik günden güne arttı. Kullanılmamış devir cep telefonları ile konuşmanın dışında haber aktarımı ve geniş bantlı genel ağ kullanımının da eke kuzuluk gelmesiyle, Türkiye 2009 yılı bakımından 3G’ye intikal yaptı. Genişbant genel ağ hızı ihtiyacının seçkin sabık gün artmasıyla birlikte 1 Nisan 2016’dahi hareketli cihazlarda genel ağ hızını 10 bitirme zait 4,5G teknolojisine adım atıldı. Çokbilmiş telefonlar, internet bant genişliklerinde ve nesnelerin interneti teknolojisinde yaşanan gelişmelerle, adeta özge uslu eşyaların üstelik beyni konumuna geldi. Uslu aile sistemleri ve giyilebilir teknolojilerin çokları telefonlarda bulunan icraat aracılığıyla taharri edilebiliyor. Fikirli saat, robot süpürge ve uslu televizyon kabil bir haddinden fazla cihazda telefonlardan aldıkları konumla yönetilebiliyor.
Bilgelik Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine bakarak, Türkiye’bile 2020 yılı üçüncü çeyreğinde etkin sürdürümcü sayısı, ülke nüfusuna yaklaşarak 82,8 milyon oldu.
Share: