Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna beyninde iş birliği hamlesi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 13 Mabeyin 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı,  Türkiye’yi feza teknolojileri alanında tıpkı dip lige nüfuz etmek üzere çalışmalar yürütüyor. Türkiye Feza Ajansı Başkanı Başkumandan Hüseyin Saika, Ukrayna ’evet yaptığı resmi görüşme kapsamında resmi temaslarda bulundu. Beraberindeki yıldız bilimi ve Türkiye ’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere ile alay malay Dnipro kentinde ‘Yuzhnoye Design Office ’ şirketini ve istihsal tesislerini musahabe eden Yıldırım, başşehir Kiev ’da Ukrayna Devlet Uzay Ajansı yetkilileri ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Mühim Endüstrilerinden Mesul Bakanı Oleg Uruskiy ile üstelik tıpkı araya geldi. Başkomutan Hüseyin Saika, Türkiye ’nin Kiev Büyükelçiliği konutunda, matbuat mensuplarına yaptığı ziyareti değerlendirdi. Türkiye Feza Ajansı ’nın benzeri yıldır faaliyette olduğunu, göreve geldiğinde evvel geçim imzalanan ülkenin Ukrayna olduğunu tabir eden Sebep, ülkedeki temaslarının çokça mübarek geçtiğini belirtti. Saika, “Bu görüşmelerin uzay alanında planladığımız hisse senedi birliğinin temeli olacağını beklenti ediyoruz. Fırlatma teknolojileri, uydu üretimi ve pazarlama, uzayla ilgilendiren madun sistemlerin geliştirilmesi kadar konularda teşrikimesai imkanları olduğu gördük.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, Ukrayna ile Türkiye ’nin iş birliği üzerine çokça istekli olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ben burada haddinden fazla ciddi tıpkısı potansiyel görüyorum. Bunu gerçekleştirebildiğimiz takdirde iki talih dahi bundan iktisadi çıkacaktır. Dünyada gelişmekte olan uzay sektöründe hem Ukrayna hem Türkiye küçümseme sahibi olma fırsatını yakalayacaktır. Bu iş birliğine ikinci ve üçüncü ülkelerin katılması yönünde bile çalışmalarımız var. Bildiğiniz kabil bunlar çokça iri bütçeli, çetin ilmi mesai talip projeler. Nedeniyle değişik ülkelerin da bu hisse senedi birliğine katılması bizi güçlendirecektir.”

Feza Ajansı Başkanı Saika, Ukrayna ziyaretinden şahsen çok mutlu kaldığını, ülkede yaptıkları temasların yetişkin başarılar getireceğine inandığını anlatım etti.