Türkiye Diyanet Vakfı sarsıntı bölgesindeki müzaheret faaliyetlerine devam ediyor

MUHİTTİN SANDIKÇI/SEYİT AHMET EKSİK – Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan “Türkiye için İyilik Vakti” seferberliği kapsamında, deprem bölgesindeki yardım çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar kapsamında TDV eliyle depremden etkilenen bölgelerde 748 müzaheret tırı, 208 kamyonet malzemenin birlikte 515 bakım, ikram ve faal aş damı uzlaştırıcı görevlendirildi.

Finans, camiler, Kuran kursları, mahdut, eğitim merkezi ve misafirhanelerde 78 bin 500 kişiye eğreti tahaffuz sağlarken bölgeye 79 bin 720 oba ile hemayar, battaniye ve yastık ulaştırdı.

Bölgede 49 yardım çokluk merkezi oluşturulurken 17 bin 299 taharri kurtarma, insani yardım ve kült görevlisi ile 1248’i zelzele bölgesinde oluşmak üzere, 51 bin 248 gönüllü çalışmalarda fariza alıyor.

TDV aracılığı ile bölgede yardımların beraberinde otağ kentlerde ruh bilimsel bindi birlikte sağlanıyor.

TDV Umumi Müdürü İzani Turan, AA muhabirine, yaşanan önceki depremin ardından güdük sürede koordine yerine sahada depremzedelere ulaştıklarını söyledi.

Asrın felaketinin yaşandığı illerde zaruri organizasyonların yapıldığını tabir fail Turan, yiyecekten giyeceğe, çadırdan konteynere serian her tür çalışmayı yürüttüklerini aktardı.

2 milyon kişiye sıcak kemirmek

Bölgedeki dirimsel ihtiyaçların sağlanması üzere uğraş verdiklerini nâkil Turan, “Bölgeye çokça sayıda tırlarla ihtiyaç maddesi getirdik. Türkiye’nin ciharıyek yanından odun ve soba temin ettik. Yaraları yavaş yavaş sarmaya başladık.” dedi.

Her noktaya vurmak için mobil araçları kullandıklarını vurgulayan Turan, “Mobilize araçlarımız ile aşındırmak, ağırlama dağıtımı yapıyoruz. Yalnız merkezde değil köy ve kasabalara varıncaya büyüklüğünde say yürüttük. Çokça dizgeli şekilde ihtiyaç sahiplerinin kayıtlarını yaparak çalışıyoruz.” diye konuştu.

Turan, 2 milyon kişiye ısıdam aşındırmak, çorba izaz ettiklerini belirterek, “Eleştiri sunma süssüz öz, mefret olan müspet görünmek, bayındırlık etmektir. TDV, Kült İşleri Başkanlığı ile sahada günahsız kadar koşturuyor, uğraş veriyoruz. Sonuna kadar buralardayız. Birçok STK ihtimal dahi güçleri nispetinde bölgeden ayrılacaklar amma biz burada kalıcıyız. Sonsuz bu millete hadim olmaya meze verdik, ahdettik. Buralardan ayrılmayacağız. Sonuna kadar buralarda var olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.