Türk ekibi Antarktika’da

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen 6. Millî Antarktika Marifet Seferi ’ne katılan kadro, kıtaya aksetmek üzere sıkıcı ve coşku verici bir yolculuğu ve 7 günlük karantina sürecini geride bıraktı. Cenup sakim kürede yerleşimin olduğu en üst dideban konumundaki Puerto Williams ’ta 7 günlük karantina süreci sonrası kestirmece 2 saat süren tıpkı tayyare yolculuğuyla İstanbul ’dan 21 Eş ’ta yolculuklarına başlayan kadro, Antarktika ’nın King George Adası ’na geldi. Türk ekibi Antarktika’de – Sefer ekibi, Antarktika Yer Esirgeme Protokolü mucibince kıtaya yerli sıfır canlıların taşınmasını çelmek üzere tedbirler aldı. Kıtaya uçmadan geçmiş bilcümle valiz ve kıyafetlerini mümkün kalıntılar amacıyla dikkatle taharri fail takım, uçaktan inerken botlarını dezenfektan solüsyonda temizleyerek karaya göl ayağı bastı. Antarktika yolunda ekibe Portekiz ve Bulgaristan ile yapılan hisse senedi birlikleri kapsamında 2 ecnebi bilim adamı de projelerini yapmak amacıyla katıldı. TÜBİTAK, Bahir Kuvvetleri Komutanlığı, Harita Umumi Müdürlüğü, Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, Rum Ajansı, araştırı enstitüleri ve üniversitelerden araştırmacılardan oluşan grup, King George Adası açıklarında bulunan ve 30 dönme boyunca çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli araştırı gemisine botlar ile intikal yaptı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu (TÜBİTAK) MAM Polar Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, “62 cenup enlemi King George ’dayız 68 cenup enlemi Horseshoe adasına sefine ile tefehhüm edecekler ve 30 günce müddet içerisinde ilmî çalışmalarını icra edecekler. Seferimizin bu yıl ki farkı, kovid-19 önlemleri çerçevesinde yapmaktı. Haddinden Fazla yoğun bir salgında misil ekibimizi tek şekilde etkilenmeden ve karantina süreçlerini gerçekleştirerek Antarktika ’evet ulaştırdık.
Santiago’üstelik ayrımsız günlük karantina, Puerto Williams’ta üstelik 8 günlük karantina ile şu dakika ekibimiz Antarktika’dahi. Bu seferin ayrıca ayrımsız ayrımlı tarafı da, milli ekipmanlarımız ile buradayız. Aselsan, Havelsan, TÜBİTAK Sage, kurumlarımızdan getirmiş olduğumuz ekipmanlarla milli ekipmanlarla hem seferin esenlikle emniyetini bulmak, hem birlikte benzeri zamanda bu ekipmanların denenmesi testlerinin yapılması faaliyetlerini bile icra edeceğiz.” dedi.Ulusal Antarktika Malumat Seferi Lojistikten mesul yol önder yardımcısı Ibdai Oktar “Pandeminin ve yolculuğun stabil kısımları geride kaldı. Bire Bir yıldır hazırlandığımız vadi çalışmalarına tevessül zamanımız geldi. Şu dakika gemimizin ikmalleri yani nevale, mahrukat kabilinden ihtiyaçlarımız tamamlandı, imdi yaklaşık 5 bölüm süresince bizi mütehammil bire bir bahir yolculuğu bekliyor.
Yolculuk rotamız üzerinde aynı çok malumat üssü göreceğiz fakat pandemi sebebiyle bu yıl maalesef aynı konuşma gerçekleştirmeyeceğiz. 20 nefis kere ekibimiz ve 30 nefis sefine mürettebatı ile önümüzdeki ayrımsız kamer süresince gemimizde izole aynı halde bulunarak eğreti vukuf kampımızın bulunduğu Horseshoe Adası ’na her an bilimsel faaliyetlerimize başlayacağız.” değerlendirmesini yaptı. Bilimden mesul öğün lider yardımcısı Hasan Kağan Yavaşoğlu, TAE-VI seferinin pandemi şartları altında başladığını rapor ederek, “Faal bilimleri, vadi bilimleri ve fiziki bilimler alanında 29 kurumun paydaşı olduğu 14 bilimsel proje gerçekleştirilecek.
Ülkemizden yaklaşık 15,000 km uzakta yapılacak çalışmalar üzere ilmî ekipmanlar, karantina sürecinde test edildi, kalibrasyonları yenilendi ve bakımları gerçekleştirildi. Son 5 yılda, Antarktika kıtasında yapılan ilmî çalışmalardan bugüne büyüklüğünde 86 ürün ve onlarca bilimsel tezkere-acele üretildi. Bu yıl birlikte, millî ve uluslararası literatüre yardım sağlayacak projeler ile sahada olacağız.” yorumunda bulundu. Bilgelik seferine katılan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji ÇAKER. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ise “Zaaf ve sabırla beklediğimiz bir dolaşma böylelikle King George Adası açıklarında Betanzos araştırı gemisindeyiz. Gemiye tecrübeli iki kişinin kullandığı botlar ile geçerken, sahilde natürel ortamda penguenleri görmek bize nerede olduğumuzu anımsattı. Bilim seferine ilk kez katılan Doç. Dr. Alem Kamer, “Arz ayrıntılı ve öldürücü seyahat, yıpranmamış keşiflere yaklaşmış olmanın heyecanıyla bitmeme ediyor. Gemiden merakla dışarı baktığımızda gri gökyüzünü ve King George Adası ’nın karla kaplı beyaz zehir kayalıklarını görüyoruz. Önümüzdeki günlerde yarınlarımızı aydınlatacak büyük keşifler yapacağımıza eminiz” şeklinde konuştu. Sefere bu sene 2. yol katılan İstanbul Ustalık Üniversitesi Akademisyen Dr. Mahmut Oğuz Selbesoğlu üstelik, “6. Ulusal Antarktika Bilgelik seferimiz amacıyla gemiye çıktığımız zaman, ekip adına mutlu ve cazibedar, bir zamanda da ülkemiz namına yapacağımız çalışmalar üzere hararetli tıpkısı sergüzeşte atıldık” değerlendirmesinde bulundu. .