Turizmde macera 263 bilyon dolar harcattı

Rum Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başbuğ Yardımcısı Şanlı Çarpışma Yorulmaz, Mürekkep Milel Acun Turizm Örgütü (BMDTÖ) verilerine bakarak, turizm içindeki huy turizminin payının 400 bilyon doları bulduğunu ve bunun 263 milyar dolarının macera turistlerinin yaptığı harcamalardan oluştuğunu belirterek, “Huy ve kültür turizminde büyük benzeri yere ehil olan Türkiye’nin, bu pastadan pay alması amacıyla kül paydaşların çalışmalara sürat vermesi gerekiyor.” dedi. Yorulmaz, AA muhabirine, Türkiye’nin geçmiş macera turizmi ve sporları fuarı “Adventure Turkey 2019″a ait açıklamalarda bulundu.
Son yıllarda adı sıkça duyulan ve her an ilginin arttığı “avantür turizmi”nin, riziko ve adrenalin sevenlerin, natür sporlarıyla iç içe faaliyette bulunması yerine tanımlanabileceğini dile getiren Yorulmaz, heveskâr sporcu olsun olmasın adrenalin seven, doğayla entegre olmak talip herkesin, macera turizmine katılım gösterebileceğini söyledi. “Türkiye’deki kebir ‘macera’ lokasyonları” Macera turizmi için dünyada en çokça İsviçre’nin yeğleme edildiğine değinen Yorulmaz, İzlanda, Almanya, Norveç, Yıpranmamış Zelanda ve Avusturya’nın birlikte bent gösterilen ayrıksı ülkeler ortada meydan aldığını aktardı. Dünyada macera turizmi denince, akla evvel gelen yerlerden bahseden Yorulmaz, Bulgaristan Pirin’dahi keskin yürüyüşü, KÖLE Grand Kanyon’dahi tırmanış, Kızıldeniz’da dalış, Afrika’üstelik safari ve Amazon Ormanları’nda üslup kabil aktivitelerin avantür turistlerince sevildiğini kaydetti. Yorulmaz, avantür turizmi kapsamında yapılan spor faaliyetleri için Türkiye’da eke lokasyonlar bulunduğuna dikkati çekerek, “Rafting, yelkenli, dalış, ski özellikle doğmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde macera turizmini destekleyecek metin çok seçenek bulunuyor. Dalaman, Artvin ve Rize’de rafting, Muğla, Bolu ve Kayseri’bile yamaç paraşütü, Nevşehir ve Sakarya’birlikte palavra, Antalya, Muğla ve Saroz Körfezi’nde plonjon avantür turizmi için akla gelen evvel yerlerimiz. Onun dışında sörf için Alaçatı, kayaç tırmanışı amacıyla Kocaeli, Eskişehir ve Niğde, bahir kanosu amacıyla Gökova Körfezi, Grup, Demre, Kekova, Kaleköy, Göcek, Phaselis Yoğun, Geyikli, Çandarlı ve Eğirdir Gölü yeğleme edilebilir.” ifadesini kullandı. Mürekkep Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine bakarak, turizm içindeki huy turizminin payının 400 milyar doları bulduğunu belirten Yorulmaz, bu tutarın 263 milyar dolarının avantür turistlerinin yaptığı harcamalardan oluştuğunu vurguladı. Macera Turizmi ve Ticaret Birliği (ATTA) yoluyla hazırlanan, Avantür Turizmi Hisse Senedi Endeksi’ne göre üstelik Türkiye’nin 163 gelişmekte olan mevki ortada 19. tam vadi aldığının altını çizen Yorulmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Dünyada turizm sektörü ortalama yüzde 4-7 ortada büyürken, aktiflik ve spor odaklı avantür turizmi yüzdelik 20-30 büyüme ile pazarını genişletiyor. Raftingten yamaç paraşütüne, balondan plonjon sporlarına büyüklüğünde bir nice alanda potansiyeli mevcut Türkiye, bu sektörden nasip almaya etkin ülkeler arasında meydan alıyor. Huy ve hars turizminde oylumlu tıpkı yere cemaat olan Türkiye’nin, bu pastadan hisse alması için kül paydaşların çalışmalara cevvaliyet vermesi gerekiyor.”
Share: