Toptan şirketler Rusya’yı terk ediyor

Dev şirketler Rusya’daki yatırımlarını sonlandırmakla kalmadı, yıpranmamış yatırım yapmayacakları gibi, bulunan yapıları da transfer kararı aldı. Ukrayna’evet saldırısının arkası sıra Rusya’evet yönelik yaptırım dalgası devam ederken, ülkedeki ticari faaliyetlerini askıya düz yahut sonlandıran küresel şirketlerin sayısı dahi herhangi bir sabık dönem artıyor. Rusya’nın saldırılarının devam etmesiyle yaptırımların kapsamları her an genişletilirken, son adına Avrupa Birliği (KEZ), ESIR, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Kanada gâh Zalim bankalarının uluslararası mülk transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılması yönünde değişmeyen aldıklarını duyurdu. Ülkeler, Rusya’ya saldırgan tutumu zımnında sakil eşit ödetmek ve uluslararası para sisteminden izole etmek için türlü adımlar atmaya bitmeme ederken, şişman uluslararası şirketlerden dahi Rusya’ya müteveccih reaksiyon gecikmedi.

Teknoloji, otomotiv, endüstri, havacılık, enerji, dokuma, geri hizmet, telekomünikasyon ile sinema ve göstergeç sektörlerinden dünyanın önde mevrut birçok şirketi Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya aldığını yahut sonlandırdığını duyurdu.
Ukrayna’ya yönelik geveze devam ederken, Rusya’daki operasyonlarını gözden geçiren şirketlerin sayısı birlikte temas sabık çevrim arttı.Apple, Zalim izzet medyası “RT News” ve “Sputnik News” uygulamalarının dahi Rusya dışındaki aplikasyon mağazalarından indirilmesini engelledi. Google’ın bina şirketi Alphabet bünyesindeki video paylaşım sitesi YouTube ise Acımasız ululuk kitap organları Russia Today ve Sputnik’in Avrupa’dahi nişane işleyen YouTube kanallarını bloke etme kararı aldı. Ayrıca Google, Moskof yayıncıları RT ve Sputnik’e bağlı atak uygulamaları engelledi. Microsoft birlikte RT’nin mobilize uygulamalarını Windows App Store’dan kaldıracağını ve Moskof büyüklük destekli medyadaki reklamları yasaklayacağını duyurdu.
Bilgisayar üreticisi Dell Technologies, Rusya ve Ukrayna’daki yayın satışlarını askıya alırken, yazılım şirketi Oracle Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını açıkladı. Otomotiv sektörü da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına “Rusya ’daki faaliyetlerini durdurarak” reaksiyon verdi. Alman lüks makine üreticisi BMW ile Volkswagen, Rusya’ya anahtar ihracatını ve ülkedeki evcil üretimi durduracaklarını duyurdu. Kamyon üreticisi Daimler Truck, Moskof ordusuna zırhlı araç dahi sağlayan Rusya’nın genişlik iri kamyon ve otobüs üreticisi Kamaz ile teşrikimesai birlikte karışma almak için Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alacağını açıkladı.BENDE’nin şişman makine üreticilerinden Ford de Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu. Toyota Motor karışma Japon makine firmaları bile Rusya şümullü üretim operasyonlarını durdurma kararı alırken, Honda Motor Rusya’evet otomobil ve motor nakliyatını durdurduğunu açıkladı. Mazda Motosiklet Rusya’nın Uzak Şarki bölgesindeki Vladivostok kentinde aksiyon ortaklıklı fabrikasına Japonya’dan parça ihracatını askıya ahiz kararı alırken, Rusya’dahi domestik fabrikaları mevcut Mitsubishi Motors faaliyetlerini askıya alabileceğini, Nissan Motor birlikte süreci yakından izleyip karar vereceğini açıkladı. Motosiklet üreticisi Harley Davidson de Rusya’daki operasyonlarını ve teslimatlarını askıya aldığını duyurdu. Endüstri sektöründe birlikte İsveçli mühendislik grubu Sandvik, Rusya’daki faaliyetlerini askıya alırken, endüstriyel araçlar ve ekipmanı üreten Saten Copco ülkeye yapılan cümle teslimatları durdurdu. Finlandiyalı mühendislik grubu Metso Outotec de Rusya’ya teslimatları geçici adına durdurma kararı aldı.Siemens’in bile Rusya’evet kül kullanılmamış ticari ve arsıulusal teslimatları askıya aldığı ancak yaptırımlara makul adına yerli servis ve bakım faaliyetlerine bitmeme edeceği bildirildi. İsveçli mobilya firması IKEA ise Rusya ve Belarus’taki mağazalarını kapatacağını açıkladı. Havacılık sektöründe ise Boeing ve Airbus’tan Rusya’evet reaksiyon niteliğinde kararlar geldi. KÖLE’li uçak üreticisi Boeing, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından muteber yaptırımların global havacılık sektöründe oynaklığa sebep olmasının etkisiyle Zalim hava yollarına zerre, bakım ve teknik desteğini askıya aldığını duyurdu. Ayrıca iştirak, Moskova’daki balaban operasyonları durdurduğunu açıkladı.
Merkezi Avrupa’birlikte kâin uçak üreticisi Airbus bile Rusya’ya sakınma kıvılcım göndermeyi ve Acımasız albeni yollarını desteklemeyi askıya aldığını bildirdi.
Lufthansa Technik, Zalim müşterilerine yönelik tüm hizmetlerini durdururken, dünyanın yer büyük tayyare isticar şirketi Aercap Holdings, Moskof çekicilik yolları ile kiralama anlaşması yapmayacağını açıkladı. İngiltere’nin arz balaban bankası HSBC, Rusya’nın genişlik nazik ikinci bankası VTB de karışma kalkmak amacıyla Rus bankalarıyla hisse senedi birliğini azaltacağını duyurdu.Bundan etkilenen bankalar ve müşterileri artık genişlik makro emniyet kartı sağlayıcılarının ağları üzerinden muamele yapamıyor. ESIR ve Avrupa’nın yaptırımlarının Rusya’nın en büyük gelir kalemini oluşturan erke sektörünü direkt uğur almamasına karşın Batılı erke şirketleri ülkedeki envestisman ve ortaklıklarından art arda ricat kararları ardı. Fransız enerji devi TotalEnergies Rusya’daki eskimemiş projeleri amacıyla sermaye sağlamayacağını duyururken, Rusya’nın sunu iri ecnebi yatırımcılarından BP, Zalim petrol devi Rosneft’teki yüzdelik 19,75 hissesini vasıtasız çıkaracağını açıkladı.
Shell bile Sakhalin-II sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisindeki yüzde 27,5 hissesini, Salym Petroleum Development ve Gydan erke girişimindeki yüzdelik 50’şer hissesini vasıtasız çıkaracağını, Gazprom ve ilişik kuruluşlardaki ortak girişimlerinden ise ayrılacağını duyurdu. MEMLUK’li enerji şirketi ExxonMobil bile Rusya’daki Sakhalin-1 doğal gaz ve petrol istihsal sahasındaki operasyonlarını durduracağını ve ülkede eskimemiş envestisman yapmayacağını bildirdi.Alman türbin üreticisi Siemens Energy, Rusya’daki işini askıya alırken, Singapur merkezli emtia ticareti şirketi Trafigura, Rusya’daki yatırımlarını dondurduğunu ve Rosneft’in Şimal Kutbu’ndaki Vostok Oil projesindeki yüzdelik 10’luk hissesini gözden geçirdiğini bildirdi. İsviçre merkezli, dünyanın arz şişman mal şirketlerinden Glencore, Acımasız şirketleri Bildirme+ ve Rosneft’teki hisseleri karışma ülkedeki cemi ticari faaliyetlerini gözden geçireceğini bildirdi. Amerikalı kargo devleri FedEx ve UPS de Ukrayna’evet saldırısından yağlık Rusya’ya yapılan sevkiyatları askıya aldıklarını duyurdu. Dünyanın yeryüzü büyük konteyner taşımalık şirketi Maersk ise Rusya’evet ve bu ülkeden yapılan teslimatları eğreti adına askıya almaya değişmeyen verdi. Deutsche Kat, Rusya’evet DHL teslimatlarını durdururken, Alman nakliye şirketi Hapag Lloyd Rusya üzere rezervasyonları askıya aldı. Taşımalık nakliyat şirketi MSC de Rusya ’evet müteveccih umum denge taşımacılığı kayıtlarını durdururken, insancasına ve tıbbi yüklerle gıda malzemelerinin kabul edileceğini bildirdi. Büyük spor çul markası Adidas, Rusya Ayak Topu Birliği ile olan ortaklığını askıya aldı.Puma ise ülkedeki 100 mağazasının çıplak olmasına karşın Rusya’evet teslimatları durdurduğunu açıkladı. Dünyanın sunu büyük ikinci moda perakendecisi olan H&M birlikte Rusya’daki tam satışlarını geçici kendisine askıya aldığını bildirdi. İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson Rusya’ya teslimatları askıya alırken, Finlandiya merkezli uz iletişim şirketi Nokia yaptırımlara adapte olmak için Rusya’ya teslimatları durduracağını açıkladı. Hollywood stüdyoları Disney, Warner Bros ve Sony Pictures Entertainment birlikte Rusya’bile yeni film gösterimlerini askıya aldı. Devir içi kitap platformu Netflix ise Rusya’daki mecmu projelerini ve satın almaları durdurduğunu açıkladı. ÇAKER merkezli dünyanın arz nazik konaklama paylaşım platformlarından Airbnb bile Rusya ve Belarus’taki kamu operasyonlarını askıya aldığını duyurdu. Alman REWE, Penny, Aldi ve Netto, Rusya’birlikte üretilmiş ürünlere raflarında yer vermeyeceklerini açıkladı..

Share: