Tokat ’ta göveri ve sonuç fiyatları düşmeye başladı

Havaların ısınması ve üretimin artması ile Tokat ’ta gözyaşı sebze ve sonuç fiyatları düşüşe geçti. Tokat ’ta pazar tezgahlarına yansıyan sebze meyvedeki indirimin kortej sonrasında bitmeme etmesi bekleniyor. Konu ile ilişkin hikmet veren Tokat Gözyaşı Göveri ve Semere Komisyoncular Topluluk Başkanı Tayfur Niksarlı, göveri fiyatlarında hezel sonrasında yüzdelik 50 düşüş beklendiğini aktarıyor. Niksarlı, göveri ve yemiş fiyatlarında düşüş olduğuna ilgi çekerek, “Sezon şartlarının iyileşmesiyle alay malay fiyatlarımızda Ramazan ’ın başına göre 3-5 lira düşüş var. İnşallah Ramazan ’dan sonrada havaların iyice gitmesi ile fiyatların henüz bile düşeceğini durum ediyoruz.
Mevsim şartlarına göre büyümüş aynı para yoktu. Ama şu anda artık mahsulat çabuk benzeri şekilde yetişmeye başladı.” dedi. İHA’nın haberine bakarak, komisyoncu Mürtefi Çiçek ise Ramazan öncesine bakarak fiyatlarda düşüş olduğunu rapor ederek, “Domates haricinde değişik biber çeşitleri, yeşillik çeşitleri gelgel şartlarından dünya bütünü düştü. İhracat haddinden fazla fazlaydı bu yıl. İhracatta fiyatları yükseltti. Vatandaşımız bayramdan bilahare ferah ferah alışverişini yapıp sebzesini meyvesini tüketebilir. Fiyatlarda düşüş evet.” diye konuştu. Tokat ’ta sebze ve ürün fiyatları düşmeye başladı
Domatesin fiyatını koruduğunu tamlayan Çiçek, “Hıyar halde 8 liralık, patlıcan 10 teklik. Yeşillikler marullar 5-6 teklik civarlarında. Maydanozlar 3 liraya düştü. Karnabit 3 liralık. Brokoli 5 liralık. Fiyatlar bayağı düşüş var.” ifadelerini kullandı.
Share: