Tertipsiz yasası zincir marketlerde denk indirimi sağlayacak

Karışık yasasının kapsamındaki icraat küçük esnafı korur nitelikte. Zincir marketlere karşı bir tehlikeli olan yasanın fiyatlara da tenzilat sağlatacağı düşünülüyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, Perişan Yasası’nın çıkması gerektiği konusunu yeniden gündeme getirdi. Palandöken, Aşevi ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi’nin saha uygulaması amacıyla geldiği Antalya’üstelik, lüzum müstevli sonrası gerekse Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla marketlerde fiyatlarda ağırbaşlı bir itila gözlendiğini rapor etti. Palandöken, anne besin ürünlerinde KDV’nin yüzdelik 8’den yüzdelik 1’e, zorunlu tüketimde arıtıcı, bala bezleri, havlu kağıtları kadar temiz ürünlerde de yüzde 18’den yüzde 8’e indiğini anımsattı. Tıpkısı taraftan ise faaliyet, doğalgaz, benzen, mazot, LPG ücretlerine üstelik sıkça remiks geldiğini aktaran Palandöken, “Vatandaş, ‘Cesamet elini bu büyüklüğünde taşın altına koyuyor, KDV indirimleri yapıyor, tığ illet hissetmiyoruz?’ diyor.” ifadesini kullandı. Palandöken, bu açıdan bölgesel üretimin artırılması gerektiğini söyledi.
Her havzada yetiştirilebilen ürünlere henüz aşkın vakar verilmesi gerektiğini tamlayan Palandöken, bu durumun hem mevki ekonomisine hem de ürünlerin örgensel olmasına katkı sağlayacağını bildirdi. Palandöken, köy site projelerinin verimliliğini artıracak benzeri müşabih oluşturulması gerektiğine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapacağımız biricik öz, lehçe üretime ağırbaşlılık yüklemek. Yoksa her dükkana tek kolluk kuvvetiyle fiyatları indirme mücadelesi ihtimal caydırıcı tamam. Fakat fiyatların kontrolörlüğünde kabil sıfır bire bir denetleme var. Yer önemlisi insanın kardeş kültüründen gelen vicdan muhasebesi.
Azamet yüzde 10 indirdi, imdi aradaki zincirler, üretenler üstelik kendilerinden yüzde 10’luk ayrımsız fedakarlık yapsın ki müşteriler bayındır edebilsin.” Palandöken, zincir marketlerin bulundukları konuma ve sattıkları ürünlere yönelik kavait getirilmesi gerektiğini kaydetti. Ürünlerin zincir marketlerin tekelinden çıkması gerektiğini belirten Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 bin şerha mağazası olan benzeri âdem karşılık indirir mi? Seçme ilde fiyat birlikteliği oluyor. Rakiplik unsuru doğuracak işletmelerin çoğalması gerekiyor. Yoksa bir tane başına bunların eline bırakırsanız 10 bin mağazası olanda 10 binlerce teneke yağ tamam, şeker hastalığı evet. Hem piyasada baskı hem de değer artırımına etken peki. Bunun için tıpkı dakika önce bu konuda önlem alınması geçişsiz. Mutlak ve özgür Dağınık Yasası’nın çıkarılması lazım. Pabuç mevsimi ayakkabı satacaksınız, okullar açılacak kırtasiye malzemesini satacaksınız, bir nice ürünü tekelinize alacaksınız ondan sonradan besin maddesi fiyatları düşecek diye bekleyeceksiniz. Türlü değil. Tarladan bedavadan de alsa size elan pahalıya harcamak amacıyla savaş veren zincir mağazalarla pekâlâ Tarumar Yasası’nı çıkarıp, uğraşmak lazım. Yoksa fiyatların düşmesini araştırmak fon peki.”
Share: