Taşıl yakıtların hastalık olduğu albeni kirliliği zımnında 2018’de 8,7 milyon eş öldü

Albeni kirliliği, dünyanın en nazik belde sağlığı tehdidi kendisine kabul ediliyor ve yıpranmamış tıpkısı mücahede, taşıl mahrukat kirliliğiyle ilişik sorunun eski araştırmalardan çok elan eleştiri bire bir düzeyde olduğunu gösteriyor. Bilgi insanları, hava kirliliğinin boyutuna değişik benzeri mum tuttu ve 2018’de acun genelinde 8,7 milyon insanın, müstehase yakıtlardan saçılan parçacıkları içeren kalıntı havayı soluma sonucunda öldüğü bilgisine ulaştı. Bu uzanım, tıpkı sene  global yerine neredeyse beş ölümden birine hava kirliliğinin bozukluk olduğunu gösteriyor.
Birmingham Üniversitesi, Leicester Üniversitesi ve Londra Darülfünun Koleji’nden araştırmacılar, kömür ve yer yağı gibi fosil yakıtlar yandığında açığa çıkan PM2.5 yerine aşina aşağı parçacıklara odaklandı. Orman yangınlarından, arabaların egzoz borularına kadar seçkin molekül bu zehirli parçacıkların açığa çıkmasına bozukluk oluyor. PM2.5, nitelik kendisine 2,5 mikrondan henüz kıtipiyoz olan sıradan toz partiküllerini rapor ediyor ve bu parçacıklar, akciğerlere ve içki akışlarına derinlemesine kudret ederek astım kadar solunum rahatsızlıklarını henüz dahi kötüleştiriyor. Bu parçacıklara tafsilatlı devamlı maruz dinmek; akciğer kanserine, önsezi hastalığına, felçlere ve erken ölüme öğün açabiliyor. 2018 yılını hedef alan çalışmada, gelgel kirliliğinden bildirme haddinden fazla etkilenen bölgeler Çin, Hindistan, maşrık ABD’nin gâh kısımları, Avrupa ve Güneydoğu Asya namına belirleme edildi. Veriler, müstehase mahrukat kirliliğinin Şarki Asya’de yüzdelik 30,7, Avrupa’bile yüzdelik 16,8 ve ABD’de yüzde 13,1 oranında ölüme hastalık olduğunu gösteriyor.
Bire Bir sene süresince albeni kirliliği yüzünden 8,7 milyon insanın ölmesi şok edici, zira bu benzer önceki araştırmanın gösterdiğinden haddinden fazla elan faziletkâr. Bili insanları, 2019 kabilinden yakın tıpkısı zamanda, yangınlardan kaynaklanan türap ve duman kabil kaynaklar birlikte dahil gelmek üzere havadaki elektron yön kirliliğinden yılda 4,2 milyon kişinin öldüğünü anlayış ediyordu. Asıl: Interesting Engineering
Share: