Sonuç üreticilerinin yıpranmamış tercihi elan beş altı akarsu isteyen papaya

Alanya Kültür Odası Başkanı Tahir Göktepe, henüz az su isteyen tropikal sonuç papayanın, üreticilerin eskimemiş gözdesi olduğunu belirterek, Biz üreticileri, alelhusus su sıkıntısı çekenleri papaya yetiştirmeye yönlendiriyoruz.” dedi. Muz ve avokadonun heybetli aynı ticari değere ulaştığı ilçede, tropikal meyve üreticilerinin yüzü sonuç yıllarda mango, ejderha meyvesi ve passiflora ile gülüyor. Hesaplı değere vasıl tropikal iz çeşitliliğini çoğaltmak isteyen üreticilerin, yeni gözdesi ise muza göre henüz beş altı akarsu isteyen papaya oldu. Yemiş üreticilerinin bakir tercihi elan birkaç akarsu talip papaya
Muz ve avokadonun ulaştığı kazançlı değere mango, ejderha meyvesi ve passifloranın de genişleyen üretim alanıyla geldiğini aktaran Göktepe, “İlçemizde devletimizin sübvansiyonları kullanılarak işlenmiş bir nice merdiven var. Bu desteklerle muz ve avokado, büyüklük ve familya ekonomisine korkulu yardım sağladı. Bakir kurulacak tropikal seralarla üstelik ekincilik alanında mevki ekonomisine koca girdiler sağlamaya aylamak istiyoruz.” diyerek konuştu. Göktepe, kendisine ilgili serada azamet desteğiyle önceki muz üretimine başladığını, henüz sonradan mango, pasifflora ve papaya üretimine geçtiğini dile getirdi. Giderek papayanın üreticiler için öneminin henüz açık görüldüğünü vurgulayan Göktepe, şöyle konuştu: “Papaya fidanı, toprakla buluştuktan bilahare, kısaca 7-8 ay bilahare, hele antika altında çok daha acul gelişerek semere verebiliyor. Sıçandişi altında adaptasyonu çok bol. İstediğimiz iklimi serada tamam adına sağlıyoruz. İlçede 75-80 dekar üzerinde papaya üretimi yapılıyor. Benzeri ongun, tahminî 150 nüsha ürün, yani ortalama 300 kilogram civarında meyve verebiliyor. Tığ üreticileri, hele akarsu sıkıntısı çekenleri papaya yetiştirmeye yönlendiriyoruz.
Çünkü efdal seralarda hızlıca gelişimini sağlayıp, üreticiye kazandırabilecek tropikal tıpkı ürün. Şu anda üreticiler papayanın kilogramını 15 liradan pazara sunuyor.”
Share: