Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzdelik 85 ’i bozuldu

Natür Koruma ve Milli Parklar İkinci Havza Müdürü Adil Şencan, Acun Sulak Alanlar Haset zımnında bire bir kaygı yayınlayarak, sulak alanların önemine değindi. Şencan,“2022 Yılı Dünya Sulak Alanlar Haset, insanlar ve doğa amacıyla sulak alanlar yerine belirlenmiştir. Bu yılki kampanyanın mihrak noktası sulak alanlar için harekete mürur çağrısıdır. Dünyanın sulak alanlarını namevcut olmaktan kurtarmak ve bozduklarımızı çarkıt haline haberdar etmek üzere mali, beşeri ve politik sermayeye yatırım etme çağrısıdır.
Dünya Sulak Alanlar Haset, sulak alanların insanlar ve gezegen üzere dirimsel rolü hakkında toptan farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Hazar Denizi kıyısındaki İran’ın Ramsar şehrinde 2 Küçük Ay 1971’de Sulak Alanlar Sözleşmesi’nin kabul edildiği tarihi meni etmektedir.” ifadelerini kullandı. Türkiye ’nin sulak alanlar bakımından ensesi kalın ülkelerden birisi olmasının nedeninin, farklı tiplerde sulak alanların yer almasından kaynaklandığını anlatım eden Şencan, “Sulak alanları yüklenmek, gelecek nesillerinde yararlanmasına olanak sağlamak genişlik mehabetli görevlerimiz arasındadır.
Akıbet 300 yılda dünyadaki sulak alanların yaklaşık yüzdelik 85 ’i bozuldu ve sulak alanları, ormanlardan üç ikmal daha aceleci kaybettiğimiz araştırmalarla tespit edildi. Sulak alanlar, biyolojik çeşitliliğe, iklimin azaltılmasına ve adaptasyonuna, lezzetli akarsu mevcudiyetine, acun ekonomilerine ve daha fazlasına katkıda mevcut kritik öneme sahip ekosistemlerdir. Çabuk kayıplarını bilakis vermek ve onları yüklenmek, tamir etmek için eylemleri teşvik etmek, sulak alanlar karşı millî ve toptan farkındalığı artırmamız acildir.” yorumunda bulundu.
Share: