Site hayatını bırakıp köyünde sera kurdu

İstanbul’da yapı ve turizm işletmeciliği yapan 33 yaşındaki Mehmet Öğsüz, ailesine duyduğu özlemi çekmek için işini bırakıp Konya’nın Hadim ilçesindeki Fevk Eşenler köyüne dönerek 13 dönüm araziye merdiven kurdu.

İstanbul’dahi 15 yıldır oluşum ve turizm işiyle uğraşan Mehmet Öğsüz, asıl-ağababa özlemi vahim basınca köyüne dönüp tarımla uğraşmaya karar verdi. İlçedeki düşük rakım ve mikroklima iklime ehil Aladağ vadisinde 1 dönümlük arazi satın alarak domates serası kuran Öğsüz, 3 sene içinde camekân sayısını 13 dönüme çıkardı.

“Artık kâfi bu yad el”

Evli ve benzeri bala babası Öğsüz yaptığı açıklamada, İstanbul’birlikte yaşadığı dönemde işlerinin çok gani olduğunu 25 kişiye istihdam sağladığını söyledi. Temel babasına duyduğu özlemi bastıramadığını belirten Öğsüz, “2003-2004 sezonunda İstanbul’a gittim. Turizm, servisçilik ve oluşum işleri ile uğraşıyordum. Orada gelirim gayet güzeldi. Amma gurbette olduğumuz amacıyla memlekete hele gelebiliyoruz. Asıl babaya doyamadan, görüşemeden esasen dönüyorduk. Daha Çok kâfi bu yad el dedim. Gurbetlikten sonraları Konya’ya gün kararı aldım. Yarayan Göksu şelalesine mümasil bölgede Fevk Eşenler’in arazilerinde bire bir dönüme sera kurup domates yetiştiriciliğine başladım. Bu aynı dönümlük serada ölçtük, tarttık, geliri-gideri, hesabı kuşkusuz diye niteleyerek baktık. Geliri-gideri ongun olduğunu gördük. Az Buçuk elan geniş yetenekli olsun istedik 3 sunum henüz limon bahçesi kurduk. Ürettiğimiz domatesler, salatalıklar ikbal görmeye, satışlar dolgunca gitmeye, pazarımız ilerlemeye başladı. Irade beklediğimizden çıktı olunca az buçuk daha büyüyelim istedik. 9 dönüm henüz limonluk yaptıktan sonra hep 13 dönüm arazide 13 seramız oldu. Burası yaka iklimine eş olduğu için şu dakika 12. ay içindeyiz 1. ayak tabanı gireceğiz ve biz halen üretime bitmeme ediyoruz. Şu dakika seçme şey amacında gidiyor. Ama hava raporu az buçuk üzeceği üzere az buçuk hızlandırdık. Amma sülale kocaoğlan ortalarına kadar domatesi üşütmediğimiz sürece bitmeme edeceğiz. Bu bölgeyi kalkındırmak istiyorum. Sonuna kadar birlikte bitmeme edeceğim” dedi.

“Kesintisiz 12 kamer üretim, hayalim ihracat”

Yılda averaj 3 defa mahsul aldığını anlatan Öğsüz, “5 Mart’ta görgüsüz yahut domatesin evvel ilk teşrin dikimini yaparız ve Ağustos’un 5’ine büyüklüğünde bunlarla meşgul oluruz. Bahçenin bakımını yaptıktan sonra Ağustos’ta gine teşrinievvel dikim yapar ve 11. taban büyüklüğünde uğraşırız. 11. ayda marul teşrinievvel dikimi yaparız. 12 kamer boyunca 3 hasat yaparız buradan. Bu seralarda yılda 200 tondan çok domates 65 bin sayı üstelik marul üretimi gerçekleştiriyoruz. Konya’da 2 toptancı firmaya veriyorum. Temenni çok çok. Talepleri hesabına getirmeye çalışıyorum. İhracata müteveccih bile üretim yarmak istiyorum ama bu bölgede bir tane benim yapmamla ihracata yeterli gelmiyor. Farklı vatandaşlarımız birlikte az buçuk seracılığa ehemmiyet verse dış satımcı firmanın talebini birlikte karşılayabiliriz. Ama seçme devir hayalim ihracattan yana” şeklinde konuştu. – KONYA

Share: