Sezgin Yağmur Korkmaz’ın davasında iade talepnamesi bakanlık büroda

SBK Holding’in sahibi Sezgin Yağmur Korkmaz’ın birlikte beyninde olduğu 10 sanığın yargılandığı Amerika’dan nahak yere kazançla elde edilen “mamelek değerini ibra” suçundan açılan davada, Amerika’üstelik yargılaması devam fail Sezgin Yağmur Korkmaz’ın reddetme talepnamesinin yazılarak vekâlet bürosuna gönderildiği tutanağa geçti.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 6’ncı celseye, sanıklardan katılan olmadı. Maznun avukatları ve şikayetçi Mega Geçim Hile A.Ş., ISANNE S.A.R.L. avukatları bile duruşmada bulundu. Duruşmada, sanıklar Jacob Ortell Kingston için çıkartılan yakalama emirlerinin devam ettiği bildirildi. Sezgin Baran Korkmaz ‘ın iadeli talepnamesinin yazılarak Nezaret Büro’ya gönderildiği tutanağa geçti.

“KORKMAZ’IN ABD’DEKİ YARGILAMASI 30 EKİM 2023’TE”

Sezgin Baran Korkmaz ve SBK Holding A.Ş. avukatı Tasavvur Volkan Dülger, MASAK raporlarının falsolu olduğunu savunarak ayrı ve müstakil aynı kişiden evet bile heyetten rapor aldırılması gerektiğini ifade etti. Dülger, “Aklamaya müteveccih bilcümle işlemlerin ve ne paranın, ne kadar aktarıldığına ilişkin açık tespitlerin yapılması gerekmektedir.Müvekkilim Amerika’dadır, yargılaması bitmeme ediyor. Jürili usa vurma ise 30 Ilk Teşrin 2023’bile başlayacaktır. Adaletli yargılanma hakkının engelenmemesi için müstakil ve etkisiz bire bir heyetten tabir alınması, ayrıca müvekkilimin şirketleri üstüne konulan el koyma kararının kaldırılmasını dilek ederiz” dedi.

“JACOB’A AMERİKAN SENATÖRÜ KEFİL OLDU”Maznun Kamil Feridun Özkaraman ve KOMAK ISI’nın avukatı Enes Kazanım ise dosyadaki bilcümle tedbirlerin kaldırılmasını isteyerek “Müvekkilim, maznun Jacob Ortell Kingston’ın yanlışlık işleyeceğini bilecek durumda değildir. Jacob’a Amerikan Senatörü BDDK nezdinde kefil olmuştur. Ticari ahzüita tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde maliyetli olmuştur” dedi.

8 HAZİRAN’A ERTELENDİMahkeme, sanıklar Jacob Ortell Kıngston ve Levon Termendzhyan’ın hakkındaki yakalama, Sezgin Yağmur Korkmaz hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararlarının infazının beklenilmesine hükmetti. ABD’da mevcut bu sanıkların savunmalarının tespit edilebilmesi için bu ülkeye yazılan adli arkalama talebinin sonucunun beklenilmesine birlikte karar veren murafaa, ayrıksı sanıkların adli taharri tedbirlerinin kaldırılması talebini reddetti.

Duruşma 8 Haziran’a ertelendi.

İDDİANAMEİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kapalı Finansal Suçları Araştırma Müesses Başkanlığı (MASAK) “suçtan beis gören”, Sezgin Yağmur Korkmaz ile gelişigüzel 10 sevimli “aynasız” kendisine saha aldı. SBK Holding Laedri Şirketi, Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Tecim A.Ş., Biofarma İlaç Uran ve Ticaret A.Ş., Isanne SARL ve Komak Isı Cazibe Sistemleri Sanayi ve Tecim Ltd. şirketleri de “malca mesul” namına gösterildi. İddianamede, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa çözümleme raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz’ın çevresinde mevcut şahıslarla eş cereyan ederek, Amerika’daki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları yahut yetkilisi oldukları ortaklık hesaplarına aktardıkları belirtiliyor. 17 Mayıs 2021 tarihindeki evvel duruşmada, Sezgin Yağmur Korkmaz hakkındaki yakalama kararının kaldırarak yokluğunda tutuklama kararı verilmişti.

CEZA İSTEMLERİ

Sanık Kamil Feridun Özkaraman, yakalamalı sanıklar Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmayan, Olessia Zoubkova, tutuklanmadan sanıklar Ayşe Nil Yılmaz, Bereket Öner ve Ziyaattin Bartik’ın “Suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini düşünülerek satın kabul etmek, kabul etmek, bulundurmak yahut çalmak” suçundan değişik 3 yıldan 7 sene 6 ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyor.

Tutuksuz maznun Huy Doğan’ın ise “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini ibra suçuna yardım ika” suçundan 1 sene 6 aydan 3 yıl 9 ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılması irade ediliyor.
– İstanbul.

Share: