Sevindirici haberler alan turizm sektörü 20 milyon turisti aşmayı hedefliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Komutan Yardımcısı Mehmet İşler, turizm sektörünün arka arkaya müjdeler aldığını belirterek, “Rusya’nın uçuşlara izin kararı tıpkısı anda etkisini gösterdi. Türk sahillerine dayanılmaz dilek oldu. Gelgel trafiğimiz önceki günden yüzdelik 30 arttı. Sabık sene 16 milyon turist geldi, biz bu sene 20 milyon bandını aşacağımıza inanıyoruz.” dedi. İşler, Türkiye’nin koronavirüs salgınına cebin aşılamada bilcümle dünyaya örnek tıpkısı muvaffakiyet gösterdiğini belirtti. Müjdeli duyum kayran turizm sektörü 20 milyon turisti aşmayı hedefliyor Güvenli otel sertifikası uygulaması ve ilkah performansıyla sınırlı dışına Türkiye’nin sakıncasız olduğunun gösterildiğini rapor fail İşler, şunları kaydetti: “Bugün bakımından Rusya’dan uçuşlar başladı. Bu bizim amacıyla çokça cesim çünkü Antalya doluluk oranına ulaştığı taktirde farklı destinasyon merkezilerine kaymalar olacaktır. Bu de birlik Türkiye’dahi soylu erki yerine değer tıpkı dağılımı ve pazardan henüz aşkın pay almamızı sağlayacaktır. Rusya’nın uçuşlara izin kararı aynı anda etkisini gösterdi. Türk sahillerine müthiş kâm oldu.Güzeşte yıl 16 milyon gezgin geldi, biz bu sene 20 milyon bandını aşacağımıza inanıyoruz. Bu bile, rekabetçi ortamda Türkiye turizm pazarının ne kadar çokça çekimli ve fosforlu olduğunu gösteriyor. Antrparantez Rusya’dan geçen sene 2 milyon seyyah gelmişti, bu yıl 3 milyon bekliyoruz. 3 milyona yakın Rus, 6 milyona mümasil Rusya’de çevresindeki mutlak devletlerden benzeri beklentimiz var. Sonuç itibarıyla rezervasyon patlaması var. Bunun ileriki günlerde henüz dahi haddinden fazla artacağını bekliyoruz.”
Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın turizm sektörüne yönelik katma değer vergisi indirimi desteğinde sürenin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığını açıkladığına değinen İşler, “Bu, turizmciler üzere nisan, mayıs, hazirandaki yaralarını görmek üzere destek olacaktır. Sektörümüz bunu haddinden fazla müspet karşıladı. Bizim için tıpkı müjdeydi. Sevindirici haberler peş peşe geliyor. İşler, turizmcilerin gözünü İngiltere’ye çevirdiğini dile getirerek, İngiltere’nin dahi Rusya gibi Türkiye’nin salgında sahada yakaladığı sükse ve tedbirleri göz ardı etmeyerek 21 Temmuz’dan önce uçuş yasağını kaldıracağına inandığını söyledi. Mehmet İşler iklimlerdeki farklılık ve sahadaki kâm nedeniyle bu sene sezonun uzayacağını değerlendirdiklerini kaydederek, şöyle bitmeme etti: “İklim şartlarının değişmesi, küresel iklim değişikleri yüzünden mevsimler kaydığında ortalık Türkiye bu açıdan sezonu daha çok vakit kaybetmeden son teşrin ayına kadar değil son teşrin aralığı üstelik içine alabilecek kadar tıpkı mevsimsel avantajı yakalamış üzere gözüküyor. Nedeniyle birlikte bu mevsim uzayacakmış üzere gözüküyor. Zira hem sahada karışmak isteyen mutluluk vatandaşları, gelişim yapmak talip tur operatörleri, hareket tahsis etmek isteyen otelciler ve turizmciler var.”
Sektörün 2023 yılındaki 60 milyon turist hedefini yakalamaya arzulu ve istekli olduğunu anlatan İşler, “Kötü günde devletin beraberinde olduğunu görüp, dolgunca günler üzere üzerimize düşeni fazlasıyla yapıp, 2023’teki 60 milyon gezmen hedefini yakalamak amacıyla çalışacağız. .
Share: