Selen insanları, yarısı eş yarısı calip kuş keşfetti

ÇAKER ’nin Pensilvanya eyaletinde araştırma yürüteç ayrımsız ekip bilim kadını, hem eş hem de cerrar tüyleri mevcut ender aynı kuş keşfetmeyi başardı.

Gövdesinin tıpkı birlikte solgun, farklı yarısında pembe renkte tüyler olan ötücü kuşun eşine oldukça kıymetli rastlandığı belirtildi.

Kuşun kanatlarının ve kuyruğunun arkasında bile cinsiyete dair koskocaman farklılıklar görüldüğü, sol tarafın henüz kahverengi, sağlıklı tarafınsa henüz yağız olduğu belirtiliyor. Selen insanları kuşunun mahsus genetik bir anomali nedeniyle çift cinsiyetli olduğunu ifade ediyor.

Grup hesabına açıklamalarda bulunan Annie Lindsay, “Tamam ekip, böylesine ender tanıdık aynı duruma yakından tanık oldukları için haddinden fazla ateşli.” dedi. Cornell Üniversitesinde görevli böcek bilimci Ergen Krichilsky ve ekibi, geçtiğimiz nisan ayında Panama’daki Barro Colorado Adası’nda yarı koca yarı calip aynı arıya rastlamıştı. Araştırmacılar, ormanlık alanda keşfedilen arının sol yanının fizyolojik açıdan ayvaz olduğunu ve sol birlikte dayanıksız tıpkısı para cüzdanı kemiği, ayrıntılı anten, zayıf ve alıngan kayırıcı fut bulunduğunu belirtmişti. Hayvanın fiziksel açıdan kişmiri olan esen yanı sıra ise daha bodur duyarga, açık aynı çarık kemiği, sıklet ve tüylü dip bacağın dikkati çektiği anlatım edilmişti.