Şeftali ve nektarin bahçede 6 markette 18 teklik

Çukurova ’nın artağan tarım arazilerinde, mevsimi gelen semere ve sebzelerin hasadı bitmeme ediyor. Adana ve Mersin Ağacı illerindeki bahçelerden toplanan nektarin ve şeftaliler, yaz mevsiminin başından bu yana hem münasebet tezgahlarını hem market raflarını süslüyor. Ancak kilogramı 18 lirayı bulan şeftali ile nektarinin yüksek fiyatı, vatandaşların cebini yakıyor. Bostan ve yetiştirildiği bölgeye göre fiyatları değişse bile sayı farkı 5 liradan piyasaya sâdır bu meyvelerin marketle bostan fiyatı arasındaki balaban ayırt, yeniden vatandaşın cebine yansıyor. Denk farklılıklarına ilişkin meşruhat yapan Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mürtefi Batman, semt pazarlarında ürünlerin koca fiyatının normal olduğunu ancak marketlerde kâr marjının abartıldığını anlatım etti. Şeftali ve nektarin bahçede 6 markette 18 liralık
Büyük Batman, kâr göveri halinde üreticiden alınan şeftalinin yeryüzü kalitelisinin birlikte kilogramının 6 liradan satıldığını belirtti. Batman, nektarinin ise sunma fazla 10 liradan satışa sunulduğunu vurgulayarak marketteki fahiş fiyatların denetimsizlikten kaynaklandığının altını çizdi. Batman, “Her ahit sıkı denetim olması gerektiğini söylüyoruz.Bunun denetimini maliye, şehremaneti evet dahi il ticaret müdürlükleri yapmalıdır. Bu fırsatçılıktan etraf vatandaş fahiş fiyattan semere göveri yiyor. Çiftçiler ürünü yetiştirir ve marketin kaça sattığıyla ilgilenmez. Iz buradan çıktıktan sonradan bizim kontrolümüz biter. Şeftali ve nektarin bu sene üreticisini ve alıcısını kıvançlı etti fakat ara sıra alıcılar, aldığı fiyatın üstüne yüzdelik 150 ’den fazla kâr koyuyor. Halde 6 liraya alınan para masrafıyla, karıyla 8-9-10 liraya satılmalıdır ama 18 liralık fahiş ayrımsız karşılık.” ifadelerini kullandı. Yön pazarındaki tezgahında şeftaliyi ve nektarini kilogramı 10 liradan satan pazarcı Furkan Yenitürk üstelik market fiyatlarına reaksiyon gösterdi. 5-6 liradan alınan ürünün 18 liraya satılmasının falsolu olduğunu dile getiren Yenitürk, şu sözleri kaydetti: “Küresel alıp yüksek fiyata satıyorlar. Vatandaşlar de market malı henüz gür sanıyor. Normalde öyle değil.Biz üstelik vergi veriyoruz, karşı teri döküyoruz.”
Yön pazarında alışveriş özne Duyma Çıpa isimli aynı yurttaş ise marketlerde meyve ve sebzenin fiyatının faziletkâr olmasının nedeninin, ödemelerin genelde yüreklilik kartıyla yapılmasıyla ait olabileceğini söyledi. .
Share: