Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

İzmir’de bulunan sivil cemiyet kuruluşları, “Bayrağını al sen birlikte gel” sloganı ile Sarıkamış şehitleri amacıyla yürüdü. Buca’üstelik planlı yürüyüşün arkası sıra toplanan vatandaşlar, şehitler amacıyla dua etti.

İzmir’üstelik Ege Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu ve İzmir Sarıkamışlılar Firez ve Tesanüt Derneğinin beraberinde çok sayıda sivil topluluk kuruluşunun üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, 108 yıl önce Sarıkamış’ta donarak fert veren 90 bin martir amacıyla yâd programı düzenledi. İzmir Sarıkamışlılar Firez ve Tesanüt Derneği önünden başlayan tutum, Çevikbir Meydanı’nda akıbet buldu. Yürüyüşe, motorlu ekipler de destek verdi. Küşade düzenlenen etkinlikte, şehitler üzere dualar edildi.

“Anaların yüreğine üzücü, yiğitlerin kaderine buz düştüğü vadi”

Ege Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu Umumi Başkanı Alçak Demir, “Sarıkamış, hep imkansızlıklara ve kara kışa rağmen Mehmetçik’in vatanını arkalamak üzere inançla, azimle verdiği mücadelenin dokunaklı hikayesidir. Sarıkamış, beyin kurşun olup yağdığı, ayazın keskin bir mızrak kadar parçaladığı, anaların yüreğine dağ, yiğitlerin kaderine buz düştüğü yerdir” dedi.

“Tıpkı ölür, bin doğarız”

İzmir Sarıkamışlılar Ekin ve Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Bayandur, “Benzeri mermi sıkmadan 90 bin şehidimiz Sarıkamış’ta şahitlik şerbetini içmiştir. Bizler Çanakkale’bile, Sarıkamış’ta, 15 Temmuz’bile, ülkemizin gelişigüzel yerinde memleketimizin müdafaası amacıyla değme nerede ve hangi şartta olursa olsun bu topraklara canlarını seve seve feda fail şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bizler hiçbir milletin esareti altında kalmadık. Türk milleti namına benzeri ölür, bin doğarız. Donsak da yansak bile parçalansak birlikte bu vatanı kimseye vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

Programda, şehitlerin hayrına lokma da döktürüldü. – İZMİR

Share: