Samsun’da sıvı yağ ihtiyacı üzere kanolanın üretimi katlanarak artacak

Kanolanın yetersiz çapındaki ekimi, nakit yağ üretimi üzere artırılmaya devam ediliyor. Tohumunun yağ oranı yüzdelik 50 olan kanolanın (konza) yıpranmamış üretim alanları açılan Samsun ’da, 2 bin 250 dönüm alanda üretimi yapılıyor. Gün Çiçeği yağına mütenavip olarak üretilen kanolanın 2-3 yıl içerisinde 10 bin dönüm alana büyüklüğünde üretiminin yapılması hedefleniyor. Türkiye ’üstelik en haddinden fazla makbul hazır para yağ çeşidi, çiçek yağı. Türk mutfağındaki kullanma oranı yüzdelik 90 olan ayçiçeğinin peşi sıra yer çok mergup yağ çeşidi ise soya fasulyesi kendisine dikkat çekiyor. İleride yaşanabilecek yağ sıkıntılarının önüne dökmek için Samsun ’de ve Türkiye ’da 15 ilde kanola ekimine ciddilik verildi. İHA’nın haberine göre bu çerçevede Samsun ’de 2021 ’da 1.250 dönüm alanda ekilen kanolanın teşrinievvel alanı bu sene 2 bin 250 dönüme çıkartıldı. Kanolaya verilecek destekler ile 2-3 yıl içerisinde Samsun ’dahi 10 bin dönüm alanda tohumluk kanola üretilmesi hedefleniyor. Kanolanın çokça semirtilmiş bire bir nebat olduğunu ve 238 dereceye büyüklüğünde yanmama özelliğinin olduğuna özen çekici Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, “Kanola, konza ismiyle bile bilinir. Hem kışlık hem de yazlık olarak teşrinievvel yapılan bire bir yağ bitkisidir. Kanola tohumunun yüzdelik 38 ile 50 oranında bire bir yağ oranında var.
Ayrıca kanolanın yüzde 16 ile 24 beyninde protein oranı mevcut. Aynı zamanda oleikasit ve linoleikasidin erdemli olmasının yanında yağdaki yanma derecesi 238 paye büyüklüğünde erdemli olmasından ufuk kaliteli bire bir yağ bitkisidir. Türkiye ’dahi mergup yağların yüzdelik 90 ’ı hava ayçiçeğidir. İkinci tam soya fasulyesi, üçüncü sırada ise kanola gelmektedir. Kanolanın tohumu haddinden fazla hasis olduğu amacıyla ekimi yapılan yerde sulama imkanının olması gerekir. Özellikle önceki çıkışta bağımsız milletvekili suretle sulama ihtiyacı türlü.” dedi. 2-3 sene içerisinde Samsun ’da ekili kanola alanlarını arttıracaklarına birlikte değinen İbrahim Akva, “Sonuç dönemde yağlar ile ilgili spekülasyonlar yapılmakta. Bizler üstelik bununla dayalı nasıl artış sağlayacağız. 2021 yılında bin 250 dönüm kanola ektik. Bunun karşılığında 438 ton çoğalma sağladık. Bu sene birlikte 1.000 dönüm henüz fazla ekerek, 2 bin 250 dönüm alanda kanola ektik. Bakanlığımız destekleri çerçevesinde kanolaya kiloda 80 kuruş destek veriyoruz. Ayrımsız zamanda 20 liralık motorin, 8 liraya gübre desteği veriyoruz.
Sertifikalı tohumluk kullanımında üstelik dönüme 20 teklik bindi veriyoruz. Ekimin arttırılması ile ilgili Ekincilik ve Ormancılık Bakanlığı tarafından Tekirdağ ’da 15 ili kapsayan benzeri say yapıldı. Bu iller ortada Karadeniz ’den çabucak Samsun vardı. Samsun ’birlikte birlikte 6 bin dekar ile 10 bin dekar arasında aynı artış yapmayı üstlenme ettik. Samsun ’de önce 2-3 sene içerisinde 6 bin ile 10 bin dönüm ortada taahhüdümüz var.” diye niteleyerek konuştu.
Share: