Samsun’da ayçiçeğinin hasadına başlandı

Samsun ’un Vezirköprü ilçesinde bu sene ekilen, hazır para yağ ve kuruyemiş üretiminde yüce rolü olan ayçiçeğinin hasadına başlandı. Nisanın önceki haftası 90 bin dönümün üstünde tıpkısı alanda ekilen bitki, orak ayı ayında sapsarı çiçek açarak foto tutkunlarının bent odağı oldu. Ağustos aylarının sonuna akilane olgunlaşan ve kararan ayçiçekleri için biçerdöverler tarlalara girdi.
Bu zaman verimin gani olduğunu belirten çiftçiler, cesamet eliyle ayçiçeklerinin tonluk fiyatının açıklanmasını bekliyor. Samsun’da ayçiçeğinin hasadına başlandı

Yağınözü Mahallesi ’nde rençperlik fail Mehmet Çılıbı, “Ayçiçeklerini mart ayının sonu, april ayının geçmiş haftası ekiyoruz. 4 mahiye benzeri süreci var. Elimizden geldiği büyüklüğünde bol bire bir nişane çıkartmaya çalışıyoruz. Devlete ilişik iki kesim kooperatifimiz var Vezirköprü ’de. Elan eşit açıklamadı. Tığ ayçiçeklerini biçtiriyoruz.
Emaneti tüccara bırakıp geliyoruz. Tüccarın vicdanına eskimiş bire bir format. Amma altın olacak ama değerinden altında olacak. Elan devletten tıpkı denk alamadık. Ürün ferah ancak fiyat açıklanmadığından pres durumdayız. Ayçiçeğinden sunma çok yağ oluyor, artıklar küspe oluyor. Kozmetik sanayilerinde kullanılıyor”
dedi.
Mahalle sakinlerinden Hüseyin Saf ise, “Ayçiçeği yetiştiriyoruz. Girdi çıktıların çokça fiyatlı olmasından dolayı fazla mülk kazanamıyoruz. Eskiden fiyatın açıklanamaması rençper amacıyla on paralık iyi ayrımsız kapsam değil. Gün Çiçeği fiyatı tek antlaşma zamanında açıklanmadı. Biçtiğimiz ürünü emanete bedava veriyoruz.

Mahsul kendisine karışık yerde 250-300, sulanmayan yerlerde 100 ile 150 kilo arası değişiyor. Zerrin iken ayçiçekleriyle selfie fail eli nimetli. Kartpostallık fotoğraf amacıyla fena hâlde görünüyor. Yoldan geçerken duran, çok ışık çekinen var” diyerek konuştu.

Vezirköprü’bile günâşık hasadı bitmeme ediyor.

Share: