Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer anlatıyor

‘Duvarlar ve Ötesi’ sergisi Sakıp Sabancı Mardin kent Müzesi’nde açıldı

İnsanlık tarihi kadar eski zar süslemesinin, tekstil tekstilinin sunu eski formuyla birleştiği ‘Duvarlar ve Ötesi’ sergisi ayrımlı koleksiyonlardan yüz ondan çok duvar halısını buluşturuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer sergiyle ilişik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mardin’üstelik şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz sergiler ortada bizi belki da sunu çokça heyecanlandıran projeyle karşınızda olmaktan iri mutluluk duyuyoruz. Hem Mardin’i yansıtan, hem tarihi mağara cidar resimlerine kadar uzanan benzeri konuyu gündeme taşıyoruz. Duvarlar ve Ötesi sergisini planlarken kendimize bir mızıka sorular sorduk: Duvarlar bozukluk süslenir, hastalık Picasso, Miro üzere ressamlar, heykeltıraşlar ve foto sanatçıları zar halısı dahi etme ihtiyacı duymuştur? Camilerimizi eşsiz kılan çiniler geçmiş ne antlaşma parafin duvarların yerini aldı? Mardin’deki kiliseler biraz bile onları faklı kılan duvarlarıyla hepimizi alelacayip bir dünyaya götürmüyor mu? Geleneğimizde bile olan duvarları abes görmeme arzusu, yabanlık büyüklüğünde bozuk, belki üstelik geleceğe ayrımsız iz tevdi dürtüsü. Sanatçıların kendilerini başka materyallerde deneyim, rüyet, elan çok kişiye anlayış isteği… İşte tamam bunlar sergimizi şekillendirdi. Dokuz Canlı çokça hususi derlem taraması yaptık. Ayrıca Mardin bölgesinden, evlerden, kiliselerden, Ezidi köylerinden halıları benzeri araya getirdik. İstanbul Harp Okulu Radyoevi’nde duran ve ziyaretçileri karşılayan Özdemir Altan’ın iki dev cidar halısı ilk defa alım dışında Mardin’dahi müzemizde sergileniyor. Vahap Avşar, Belkıs Balpınar, Hisse Senedi Doğançay, Gülsün Karamustafa, Anlaklı Yüksek İzer, Tulga Tollu ve Gültekin Çizgen üzere sanatçıların anadan görme Türk halılarının dokunduğu metotla gerçekleştirdiği çağdaş halı tasarımları, inanıyorum ki ziyaretçilerimizi şaşırtacak.”

‘Duvarlar ve Ötesi’ sergisi, salıdan cumartesiye 09.00 – 17.00 ortada Sakıp Sabancı Site Müzesi – Ikbal Sabancı Musahabe Galerisi’nde ülfet edilebilecek. Işporta 30 Nisan 2023 tarihine büyüklüğünde örtüsüz kalacak.

Share: