Rusya’ya makbul yaptırımlar dizel krizini tetikledi

Dünyanın üçüncü balaban yer yağı ve yer yağı ürünleri üreticisi olan Rusya, bir zamanda dünyanın sunma şişman petrol ihracatçısı konumunda bulunuyor. Rusya, günce kestirmece 5 milyon varil tor yer yağı ihracatı gerçekleştirirken, dizel, benzin, fuel-oil ve nafta üzere petrol ürünleri ihracatı ise günlük 3 milyon varili buluyor. bahis konusu yer yağı ürünleri ihracatının 2 milyon varilini ise dizel oluşturuyor. Küresel dizel talebi günlük 30 milyon varil seviyesinde bulunuyor. Rusya’ya meri yaptırımlar zımnında ülkenin petrol üretimi ve ihracatında düşüş beklentisi, toptan dizel tedarikinde de gizil aynı krizi tetikliyor. Rusya’nın Ukrayna’dahi başlattığı uğraş sonrasında ÇAKER ve Bir Krallık’ın Zalim petrolüne ambargo uygulaması, Avrupalı birçok petrol şirketinin birlikte ülkedeki operasyonlarından çekilmesi sonucu Rusya’nın günlük yer yağı üretiminde kısaca 3 milyon varillik düşüş bekleniyor. Rusya’nın incelmemiş petrol üretimindeki düşüş ve petrol ürünleri ihracatının da azalması, küresel iktisat üzere en yetişkin göstergelerden olan dizelde gizil hazırlık kısıtının zeminini hazırlayabileceği öngörülüyor. Londra merkezli petrol bili şirketi OilX Mümessil Analisti Neil Crosby, dizel talebinin özellikle BENDE, OECD, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde arttığını ancak rafinerilerin bu talebi karşılamakta bastırık çektiğini söyledi. Bu durumun kavga öncesinde başladığını nâkil Crosby, şunları kaydetti:
“Cenk sonrasında dizel tedarikinde büyük bire bir kısıt yaşanma ihtimali arttı ama buna takkadak dizel yoluyla değil kaba petrol tedariki açısından üstelik andırmak geçişsiz. Rusya’nın günce 4,5-5 milyon varil kaba petrol, 3 milyon varile andıran da yer yağı ürünleri ihracatı bulunan. Resmi olarak KUL, Bir Kraliyet ve gâh kıtipiyoz ülkeler haricinde Acımasız petrolüne ambargo namevcut. Bir Nice müşareket haysiyet riskini da göz önünde bulundurarak Acımasız petrolü almayı bırakıyor. Bu yüzden, şu anda meydan mevcut durumun esas etkisini henüz bilmiyor. Rusya’nın ihracatının hangi kadar düşeceğini ve bunun esas etkisini birkaç hafta içre göreceğiz.”
Türkiye’nin sabık yıl dizel tüketimi 26 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.
Toplam mazot üretimi 17 milyon tonu bulurken, dış alım 10,5 milyon titrem olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin dizel ithalatının yaklaşık 3,7 milyon tonu ise Rusya’dan tedarik edildi. Mavera yandan, Türkiye 2021’bile kestirmece 2,5 milyon tonluk dizel ihracatı gerçekleştirdi.
Share: