Rolls Royce, süpersonik tepkili uçak uçağının üretimine katıldı

İngiltere ve Fransa ’nın desteğiyle imalatına başlanan evvel süpersonik ticari uçak Concorde, evvel uçuşunu 1969 yılında gerçekleştirmişti.  Sesten acul uçabilen Concorde, henüz bilahare meydana gelen talihsizliklerden periferi tıpkısı daha havalanamamıştı. Günümüzde ise Concorde’un varisi namına de mezkûr “Boom” isimli süpersonik jet tayyare üzere çalışmalar yürütülüyor. Yeni süpersonik jetin hızı saatte 2 bin 300 kilometreye ulaşabilecek. Bu nicelik ses hızının az daha iki merhametsiz.
Bu sayede gezi sürelerini de kısaltmayı hedefleyen yeni süpersonik tepkili uçak, günümüzde New York’tan Londra arasındaki 9 saatlik uçuşu 3.5 saate indirecek. Boom Supersonic şirketi eliyle üretilecek ve şu anda AR-GE aşamasında olan jetin üretiminde İngiltere merkezli Rolls-Royce’un da kayran alacağı açıklandı. İngiliz basınında düz kayran habere göre Rolls-Royce, uçağın kımıldatma sistemlerini üretecek.
Henüz süpersonik modelin ne antlaşma kullanıma hazır arkaç geleceğine dair resmi ayrımsız açıklama bulunmuyor. Ancak uçak seferlere başladığında bilet fiyatının  2 bin paunt bandında olacağı adisyon ediliyor.