Prof. Dr. Naci Görür, kentleri depreme dirençli ağıl getirecek çalışmalara odaklanılması gerektiğini söyledi Açıklaması

Bilgi Akademisi üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “fay tartışmaları” adına kentleri depreme mukavemetli hale getirecek çalışmalara odaklanılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Görür, İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Ahmed Adnan Saygun Musahabe Merkezi’nde planlı “İzmir Facia Planı- Yer Sarsıntısı Tedarik ve Dirençlilik Çalışmaları” kapsamında gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Görür, yaptığı konuşmada, İzmir’deki “depreme mukavemetli şehir” çalışmalarının balaban önem taşıdığını vurguladı.

Fay konusuna odaklanan tartışmaları yersiz bulduğunu anlatan Görür, şunları kaydetti:

“Imdi bu ülkede kırık tartışmayacağım. Zelzele mekanizması 13 milyon yıl ilk başladı. Henüz milyonlarca sene devam edecek. Halkı jeolog yapmaya da ürkü yaratmaya birlikte lüzumlu bulunmayan. Cins adına algılayıp siyasetiyle, yöneticisiyle bundan sonra ahit kaybı olan kırık tartışmalarını bir kenara bırakıp depremde yıkılmamak için, canlarımızı yitirmemek üzere bilcümle enerjimizi mukavim kentlere vermeliyiz. ABD’nin Kaliforniya eyaleti ile Japonya, İtalya üzere ülkeler bunu başardı. Oralarda de depremler oluyor. 5-10 kişi ölüyor, o de tesadüfen oluyor. Bizler kadar on binler ölmüyor. Siyasetten, işsizlikten yahut terörden üstelik yüce özdek zelzele.”

Mukavemetsiz bina stokunun araştırılması gerektiğini belirten Görür, “Ya güçlendireceksiniz ya üstelik yıkacak, kentsel dönüşüme sokacaksınız.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, İzmir’de başvuran rastgele vatandaşın binalarının deprem karnesini çıkarmak için ücretsiz bindi olmaya başlayacaklarını bildirdi.