Patika liselerinden depremzedeler için AFAD standartlarında çerge üretimi

Iz liselerinden depremzedeler üzere AFAD standartlarında otağ üretimi

MİLLİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik lise kurumlarının ilk kez AFAD standartlarında çadırlar üreterek yer sarsıntısı bölgesine gönderdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumları, facia bölgesinde yaşayanların tahaffuz ihtiyaçlarını karşılamak için AFAD standartlarında keçe üretimi başlattı. İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Antalya, Eskişehir ve Kayseri’bile oba üretimi amacıyla seferber olan mesleksel ve ustalık ortaöğretim kurumları, ilk kez ürettikleri çadırları OHAL bölgesi zar edilen 11 ile göndermeye başladı. Icra Vekili Özer, mesleksel ve ustalık lise kurumlarının, Türkiye’nin yaşadığı yumruk dönemlerinde seyyar ısıtıcıdan sobaya, ekmekten çadıra kadar geniş yelpazede üretmiş oldukları ürünlerle ihtiyaçları bloke etmek üzere seferber olduğunu kaydetti.

Bu okulların, salgın döneminde üstelik ihtiyaç mahsus hıfzıssıhha malzemelerini üreterek vatandaşın birlikte kayran aldığını tamlayan Özer, “Şimdi dahi kıyamet döneminde seferber oldular. Sarsıntı bölgemiz üzere tulumdan şart ihtiyaçlarına, battaniyeden sobaya, yataktan hıfzıssıhha maddesine kadar facia bölgesinin ihtiyaçlarını üreterek karşılayan okullarımız, ‘Devlet kavim umum ele’ anlayışıyla tıpkı ilki daha gerçekleştirmiş ve AFAD standartlarında ürettikleri çadırlarla vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını diremek üzere girişim atmışlardır” dedi.

İlk sevkiyatın 17 Şubat’ta gerçekleştirildiğini kaydeden Icra Vekili Özer, “İstanbul ve Bursa illerindeki okullarımız yoluyla üretilen önceki çadırlar deprem bölgesindeki illerimize gönderilmiştir. Okullarımız marifetiyle deri üretimi ve sevkiyatı bitmeme edecektir. Milletimizin bu edisyon gününde bölgedeki kardeşlerimiz üzere bilgisi, gücü ve emeğini ortaya koyan eğitim ailemizin beherglas ferdine minnettarız” dedi.