Pandemi nedeniyle zirve eden sayısal dolandırıcılığa ilgi

Umum dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılı berenarı pres geçti. Evden faaliyet sisteminin, uzaktan eğitimin ve karantina kurallarının uygulandığı bu dönemde, internet kullanımı da kırıcı derecede arttı. Fakat bu uzanım, siber dolandırıcıların ekmeğine adeta yağ sürdü. Dr. Erhan Yazgan, 2020 yılının birçok ayyarlık faaliyetinin dahi artış gösterdiği bire bir sene namına tarihte yerini aldığını dile getirdi.
Türkiye ’üstelik bu süreçte meydana gelen olayların, celal yöneticilerinin ve finansal kuruluşların ne tür önlemler alması gerektiğini sergiler nitelikte olduğunu aktaran Yazgan, dolandırıcıların kullandığı yöntemleri şöyle sıraladı: “Sosyal iletişim araçları yoluyla Cumhurbaşkanlığı logoları ve ilişkin bakanlık logoları kullanılarak düzme azamet yardımı ilanları verildi ve linki tıklayan insanların bilgisayarlarına ve uslu cihazlarına casus yazılımlar bulaştırılarak adisyon bilgileri ele geçirilmeye çalışıldı. Anaç aidatlarının iade edileceği söylenerek cali davet merkezleri üzerinden telefonla ulaştıkları insanların deneyli bilgileri ele geçirilmeye çalışıldı. Kalan online alışveriş alışkanlıkları fırsata çevrilmek istenerek chargeback fraud denilen, kartla yapılan harcamaların ferasetsiz iadesi amacıyla yöntemsiz girişimler arttı.”
Bu cins ayyarlık girişimlerinin hoppadak Türkiye ’birlikte değil, bir nice ülkede benzer şekillerde yaşandığını ve yaşanmaya devam ettiğini vurgulayan Yazgan, “Saldırganlar; Dünya Afiyet Örgütü logoları kullanılarak sahte maillerle insanlara anket doldurtulup, banka bilgilerinin ele geçirilmeye çalışılması, ücretsiz dijital dünya üyelikleri vaadiyle dolaşıma sokulan sahte linkler aracılığıyla vezneci hesaplarının ele geçirilmeye çalışılması, virüse alın düzme ilaç ve aşılama satılmaya çalışılması gibi bir nice formül kullanılıyor.” dedi. söz konusu dolandırıcılık faaliyetlerine alın alınacak önlemlere de değinen Yazgan, “Dolandırıcılık faaliyetlerinin teknolojiden faydalanmasını gölge etmek üzere azamet yöneticilerinin ve finansal kuruluşların, vatandaşları sık sık uyarması, mal kuruluşlarının hep senaryolara uygun düzenlilik önlemlerini alması, girişimlerin tespit edildiği an zaruri bilcümle yasal cezai işlemlerin başlatılması dirimlik önem taşımaktadır. Bu süreçte ayyarlık girişimlerinin arz aza indirilmesi, onlara alın gerçekleştirilecek faal mücadelenin, insanların güvende olmalarını sağlayacak, kurumlara ve finans sistemlerine büyük sorumluluklar düştüğünü biliyoruz. Kurumlar aracılığıyla alınan tedbirlerin dışında vatandaşlarımızı de titiz olmaya çağırıyoruz.” diyerek konuştu.