Osmaniye ’da üniversitelilerin geliştirdiği elektrikli makine ‘Börü ’

Osmaniye Korkut Dede Üniversitesi ’nde 4 yıl ilk 7 mektepli ve 4 öğretim görevlisinin katılımıyla kurulan OKÜ IARES Electro Mobile takımı, 2018 yılında önceki çalışmaları olan ve “Börü”nün atası sevgili “Hunter” adlı elektrikli otomobili, 8 saatlik yegâne şarjla 60 kilometre gidebilecek şekilde yapmayı başardı. Bir yıl sonra “Hunter”ın aynı üst modeli “Ekarte”yi hidrojen ve elektrikli adına melez motorlu yürütmeyi başaran kol, icraat soncu uzlaştırıcı biricik şarjda 75 kilometre çakılı hızda 90 kilometre menzile çıkardı. Tecrübe sürecinde bedbaht tıpkı kaza yapan “Ekarte”yi 2020 yılında baştan canlandıran OKÜ IARES Electro Mobile takımı, elektrikli otomobilin menzilini da bir tane şarjda 100 kilometre gidecek şekilde geliştirdi. Bu sene ise, ekibin 2 ay gibi benzeri sürede yapım ettiği “Börü”, TEKNOFEST Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Vasıta Yarışları’nda 7 saatlik tek şarjla 120 kilometre menzile ulaşıp yarışı bitirmeyi başaran takımlar içerisinde meydan aldı. Osmaniye ’dahi üniversitelilerin geliştirdiği elektrikli makine ‘Börü ’
2018 yılından beri temas yıl uyumlu olarak Teknofest ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu’nun (TÜBİTAK) yarış ve aktivitelerine katılan OKÜ’nün elektrikli araçlarının başarım, erim ve yükleme süresindeki düş donör gelişmeler öğrencilerin hedeflerini da büyüttü.Takım kaptanı Mühendislik Fakültesi erdemli lisans öğrencisi İsa Delice, topluluk kendisine bu zaman 4. yıllarını tamamladıklarını ve sürede ayrımlı otomobillerle yarışmalara katıldıklarını dile getirerek, şöyle dedi: ” Herhangi Bir zaman yarışlara katılırken, yapım ettiğimiz araçta yerel ürünleri özenle artırmaya çalışıyoruz. İlk sezondan bugüne kendi motorumuzu kendimizin imal ediyoruz. Ancak ayrıksı parçaları hazır koparmak zorunda kalıyoruz. Bu yılki yarışlara katıldığımız ‘Börü’de binek uzlaştırıcı civar planda tutmaya çalıştık. Aracın hacmine bakıldığında değişik üniversitelerin araçlarına göre henüz büyük, elan binilebilir ve trafikte kullanılabilir bire bir açkı olmasını istedik. Bu nedenle özellikle otomobil parçaları kullanmaya hız ettik.”
Vesile üretirken sadece elektrikli tıpkısı otomobil üretmenin dışında, günce hayatta geçici ve angarya taşıyabilecek aynı ihata yapmayı yeğleme ettiklerini ve çalışmalarını buna bakarak yaptıklarını nâkil Mecnunca, “Söz Gelişi Ekarte isimli aracımızı ayrımsız kamyonet tarzında yaptık.Hatta benzeri arkadaşımızın sülale eşyalarını bu araçla taşıdık. Bizim amacımız, hemen elektrikli benzeri miftah üretip yarışlarda merhale kabul etmek değil, günce hayatta kullanılabilecek tarzda ve mecmu parçaları yerli istihsal tıpkı çevirici giysi.” ifadelerini kullandı. Araçların ağırlığının yaşadıkları bildirme şişman baskı olduğuna dikkati calip Atmaca, şunları söyledi: “Amacımız, trafikte birlikte kullanılabilecek ayrımsız anahtar soymak. Bu de ‘Börü’nün diğer araçlara göre henüz kilolu olmasına illet oluyor. Ama bunu verimliliğe yansıtmamaya çalıştık. Bu nedenle mekanik aynı diferansiyel ve şanzıman kullandık. 4 yıldır bu yarışlara katılmamız, motorun domestik olması konusuna elan bilge olmamızı sağladı. Bu yıl, artma konusunda beklentilerimizin üzerinde bir başarım sergiledik. 18 devir attık ve beklentimizin haddinden fazla altında benzeri ayar tükettik. Seneye yapılacak yarışlara müteveccih yerli zerre kısımlarında, batarya yönetimi, pil paketlenmesi ve motosiklet dışındaki parçaların üzerine ‘arz birkaç 1 evcil parçayı biz üretip koyduk’ diyebilmeyi arzuluyoruz.”
Makine teknolojisinin özerk sürüşe makul ilerlediğini hatırlatan Mecnunca, “Zaman başında bu konuda aracımıza tıpkı eklenti yapma planımız vardı, ‘sesli komut’ eklemeyi düşünüyorduk.Önümüzdeki yıl ise hem bunu hem de çevreyi algılayabilen tıpkısı herkes eklemeyi düşünüyoruz. Bizim amacımız vakit kaybetmeden yarışmak değil, imalat gücümüzü söylemek ve tecrübeler kazanıp bunu üretime ve yarayışlı tıpkısı ürüne vermek.” ifadelerini kullandı. OKÜ Rektörü Prof. Dr. Toygar Ayrıntılı birlikte bu sene ürettikleri “Börü” ile TEKFONEST yarışlarına katıldıklarını ve yetişkin benzeri başarı ve tecrübeyle döndüklerini kaydetti. Ürettikleri aracın motorunun tamamen yerel üretim olduğunu aktaran Teferruatlı, “Bizim amacımız, aracın bütün parçalarının, motoruna, neşelilik aksamına ve karoserine kadar evcil düzenlemek. İlk aşamada motorumuzu yerli ürettik ve bu kategoride makro bir sükse elde ettik. Parkuru başarıyla tamamladık. Seneye, yerlilik oranımızı daha üstelik art seviyelere çıkaracağız.” ifadelerini kullandı..
Share: