Olgun insanları: Ay, Dünya yüzünden paslanıyor

Hindistan Gök Araştırı Örgütü marifetiyle Teşrinievvel 2008’dahi Kamer yörüngesine fırlatılan Chandrayaan-1 gök uzlaştırıcı, topladığı verilerle ilginç bire bir buluşa imza attı. Uzay aracından mevrut verileri inceleyici olgun insanları, Ay kutuplarının başka bölgelerden mefret ölçüde ayrımlı tıpkı bileşime erbap olduğunu ortaya çıkardı. Kutuplardan yansıyan ışığı inceleyen araştırmacılar,  ayrımsız amerikan bar türü olan kan taşı belirtilerine rastladı. Bildiğiniz gibi amerikan bar yerine de aşina çipo oksitlerin oluşabilmesi üzere oksijene gerekseme var, fakat Kamer’dahi oksijen bulunmuyor. Bu nedenle Kamer, hematit (amerikan bar) oluşumu amacıyla makul tıpkısı müstevi değil. Evet o halde Kamer’bile kuşkusuz pas belirtilerine rastlandı? Bu sorunun cevabını bulabilmek için Hawaii Üniversitesi’nden Şuai Li, NASA ile iletişime geçti ve Kamer’da bar oluşumunun üç şekilde oluşabileceği ortaya bundan sonra. (Görsel: Chandrayaan-1 gök aracının Kamer Mineraloji Haritalayıcısı’ndan elde edilen benzeri fotoğraf. Görüntüdeki mavi alanlar, Ay’ın kutuplarında yoğunlaşan suyu gösteriyor. Bölgedeki kayaların spektrumunu inceleyen araştırmacılar aynı amerikan bar türü olan hematit bulgularına rastladı.)
Bilim insanlarına bakarak Kamer’bile rastgele hangi kadar hava bulunmasa birlikte Acun’nın mıknatısi alanı nedeniyle Kamer’a müvellidülhumuza gidebileceği görüşünde. Bu kuruntu,  Kamer’ın Acun’ya vekil yüzündeki kan taşı (bar) miktarının, ayrıksı yüzüne göre haddinden fazla daha aşkın olmasını dahi açıklıyor. Kamer ve Acun’nın milyarlarca yıldır birbirinden uzaklaşması cihetiyle, Ay’ın gezegene elan mümasil olduğu dönemde imdi müvellidülhumuza almış olması üstelik muhtemel. Araştırmacılara göre Kamer’daki pasın bir diğer nedeni hidrojen tür. Hem Kamer hem birlikte Acun, Güneş’ten gelen rüzgarlar tarafından müvellidülma bombardımanına maruz kalıyor. Ancak Acun’nın manyetik alanı bu gazları engellerken Kamer’dahi temas esirgeme bulunmuyor.
Ay’bile amerikan bar oluşmasının üçüncü nedeni ise Kamer’ın uzak tarafındaki kraterlerin altında bulunan kâin su buzu gibi. Araştırmacılar, Kamer’a sabah akşam çoğaltan türap parçacıklarının bu su moleküllerini başıboş bırakabileceğini ve bunların demirle karışarak, yükseltgenme oranını artıracak şekilde ısınabileceğini söylüyor. Bu kapsam, pasın neden Ay kraterlerinin uzağında da tayin edildiğini açıklayabiliyor, amma suyun kayayla elbette etkileşime girdiğini kamu adına açıklamıyor. Olgun insanları, söz konusu bulguları birleştirerek Ay’da bozukluk paslanmanın oluştuğunu çözmeye çalışacak.