Öğrenciler “Matvivor” parkurunda matematiği eğlenirken öğreniyor

Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Hesap Seferberliği” kapsamında Kırklareli Milli Terbiye Müdürlüğünce hazırlanan “Oyunlarla Aritmetik Projesi” ile öğrenciler matematiği daha çok anlayıp sevmeye başladı.

Pehlivanköy Atatürk Ortaokulunda makbul projede, meslek bahçesinde “Matvivor” adı verilen sportif yarışma parkuru oluşturuldu. Parkurdaki engelleri aşan öğrenciler, kendileri amacıyla hazırlanan matematik problemlerini çözerek yarışmayı tamamlıyor.

Takımlarda yarışan öğrenciler parkurdaki engelleri aştıktan bilahare soru kutusunda düz alan problemlerden seçip cevaplarını yazarak kutuya atıyorlar. Henüz sonra öğretmenler cevapları taharri ederek sunu haddinden fazla makul yanıtı veren takımı bir numara car ediyor. Böylecene öğrenciler tıpkısı yandan spor yapıp eğlenirken diğer yandan bile soru çözüyor.

Sınıf içi etkinliklerde ise cep telefonu kullanılarak artırılmış asıl uygulaması sayesinde mevhum ortamda aritmetik problemleri gizleniyor. el telefonu uygulamasıyla sınıfta gizlenen soruları bulan öğrenciler, soruları cevaplıyor.

“Matematik dersini mecmu öğrencilere sevdirmek istiyoruz”

Milli Yetişek Müdürü Hüseyin Koruyucu, AA muhabirine, Milli Yetişek Bakanlığınca başlatılan “Aritmetik Seferberliği” kapsamında hazırlanan “Oyunlarla Hesap Projesi”ni kentteki kül okullara aksettirmek istediklerini söyledi.

Matematiğin farkındalığının ortaya çıkarılarak öğrenciler için daha eğlenceli hale getirildiğini dile getiren Kalkan, “Aritmetik dersini cümle öğrencilere sevdirmek istiyoruz.

Matematiği soyut kavramlardan alıp elan somut kuzuluk getirdik. Artırılmış esas uygulaması yaparak çarpmayı hoşlarına gidebilecek şekilde lezzetli hale getirmeye çalıştık.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin el mevrut konuları eğlenerek daha tez öğrendiklerini gözlemlediklerini ifade fail Eygül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okul bahçemizde Matvivor adını verdiğimiz tıpkı parkur oluşturduk. Hem eğlenerek öğrencilerimiz yarışıyor hem da sorularını keyifle çözmeye başladılar. Bunların haricinde sanatla matematiği ilişkilendirdik ve origami tekniği kullandık. Çokça değişik mahsulat ortaya bundan sonra. Dallar birlikte genel adına eğlenirken yaptıkları tıpkı şey olduğunda değme devir müspet etkilerini görebiliyoruz. Eğlenceli benzeri şekilde soru fasletmek ile tahtaya meydan yazıp soru çözmenin arasında az çok şişman bire bir ayırt gördük.

Oyun esnasında tümce henüz hareketli ve coşkulu şekilde katılırken, düzlük benzeri şekilde çözüldüğünde tabii kim daha farklı sonuçlar elde edebiliyoruz. Bildirme azından imdi yapabileceklerini görebilmek ‘hayatın burasında dahi hesap varmış’ diyebildiklerini elan bilahare dönüşler aldığımızda görebiliyoruz.”

“Matematik elan düzenli geçiyor oyunlarla ve etkinliklerle”

8.

Eğlenceli geçmiyordu, dersler haddinden fazla sıkıcıydı benim için. Sonradan tıpkı proje oluşturdu öğretmenimiz. Aritmetik henüz ağır ezgi geçiyor oyunlarla ve etkinliklerle. Ayrıca akil tahta üzerinden oyunlar oynadık derslerde. Başlangıçta sorulara kalkmayı on paralık sevmezdim çünkü bana göre çokça sıkıcıydı. Demin ise çokça aşkın baziçe oynuyoruz ve derste bile çok fazla etkinlik yapıyoruz. O yüzdelik elan uyumlu geçiyor benim amacıyla dersler. Matematiğe bakış açılış çok değişti.”

Mektepli Yasin Uçar ise matematiğe olan dolay yargısını kırdığını belirtti.

Projeyle aritmetik konularını elan ferah anlamaya başladığını anlatan Uçan, “Önceden çok dolay yargılı olduğum matematiği yıpranmamış bakir sevmeye başladım. Henüz ongun anlamaya başladım. Başlangıçta henüz print mevrut hesap deminden az buçuk bile olsa eğlenceli geliyor.” dedi.

.