Nureddin Bitkisel: Yatırımcımızın önünü kesenlerle mücadele etmeyi biliriz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,  tek kimsenin bu ülkede envestisman yapacak girişimcilerin önünü kesip bariyer koyamayacağını vurgulayarak, “Yatırımcımızın önünü kesenlerle mücadele etmeyi biliriz. Bürokratik engeller çıkaranların önünde biz duracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bürokratik oligarşiye olan savaşında arz önde giden akıncılar olarak bizi görebilirsiniz. Bu engellerin uğrunda biz dururuz. Gerek amme-hususi iş birliği projeleriyle lüzumlu direkt yatırımlarla biz bunu yapacağız.” diyerek konuştu. Vekil Bitkisel, güçlük yaşadıklarını, şu anda dünyada mal ve yer yağı fiyatlarının yükseldiğini dile getirerek şöyle konuştu: “İki sene boyunca yansıtmamaya mücahede ettik ve Türkiye dünyada kendisini pozitif yerine ayrıştıran arz koskocaman ülkelerin başında geldi. 2020’bile dünya küçülürken büyüdü, 2021’dahi koşa haneli yüzdelik 11’lik benzeri büyümeyi sağladı. Şu anda enflasyonun baskısı altındayız. Halledeceğiz, 20 yıldır ne problemi çözmedik. 20 yıldır çok daha devasa problemlerin üstesinden geldik. Allah’ın izniyle sizlerin desteği ve duasıyla bu işlerin üstesinden geldik artık dahi geleceğiz.Bugünler geçecek. Unutmayın seçme zorluktan sonra ayrımsız kolaylık vardır. Bu ülkede 2 yıl önce müstevli başladığında ‘bu talih öldü, bitti, yandı’ diyenler 2 sene içerisindeki büyümeyi, gelişmeyi gördükçe kafalarını duvarlara vurdu. Amma nikbet etmeyin bugün karamsarlık yayanlar, bugün insanların moralini bozmaya çalışanlar tığ Londra’evet gidip Türkiye’yi anlatıp Türkiye’ye yatırım çekmeye çalışırken gidip Türkiye’yi şikayet edenlere sesleniyorum. Biz etkili bire bir ülkenin temsilcileriyiz ve bu mevki Cenabıhak’ın izniyle on paralık kimseye eyvallah etmez ve dilenmez. Tığ dinç ülkenin medeniyetine eş olan geçmişten tevarüs eden gücünü bilici benzeri ülkenin temsilcisiyiz. Güçlükler uğrunda baş eğmeyiz. İki yıl evvel birlikte ‘bu devlet yandı, bitti’ dediler, zahir 2 sene boyunca yanıldılarsa artık da yanılacaklar. Defaatle söylüyorum, bu zor dünya koşullarının üstesinden geleceğiz.”
Türkiye iktisat modelinin tıpkı temel olduğunu ve dünyanın bu modeli şu anda izlemeye aldığını anlatan Vekil Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: “Döviz fiyatları doğru gidiyor, bu yol başladılar sormaya ‘niye akla yatkın gidiyor, hangi yapıyorsunuz?’ İnanç var inanç.Ulus Türk lirasıyla gelişim yapmanın güzelliğini yaşamaya başladı ve millet, girişimcilerimiz hisse senedi yaparken enflasyonun üzerindeki ayrımsız faizle değil enflasyonun haddinden fazla amma çok altındaki oranlarla aksiyon yapmayı öğrendi. Budun Türk lirasının gücünün farkına vardı. Şu zor eyyam geçecek, enflasyonun üstesinden geldiğimiz kadar şu karamsarların bile üstesinden gelmeyi bu ulus bilir. Siz bol olun, dolgunca bakın, dinamik olun, bayrağınıza topluluk çıkı, ezanınıza erbap çıkı, Kürt’ü, Arap’ı, Türk’ü, Çerkez’i katiyen ayrımcılık yapmadan ilişki ve berberliğimizin beraberlik ruhunun bize getirdiği o özgüvenle debi edin, nikbin olun. İyimserlik bu toprakların sunma evire çevire özelliklerindendir. Karamsarlar bütün kavisli şeyler söylerler, bütün ağlarlar bizim ağlayanlarla işimiz bulunmayan. Tığ ancak, zulme uğrayanların gözyaşını silmeyi biliriz. Dolma, dolan, ‘ülke battı yandı, bitti’ diyenlerin sahte gözyaşlarına katiyen pirim vermeyiz. Bu büyüklük hayat dolu benzeri büyüklük. Cenabıhak’ın izniyle bu büyüklük Tanrı de razı ulus üstelik razı 20 yıldır bizi elbette bakım etmeye getiriyorsa daha çok üstelik getirmeye devam edecek. Zira biz imanla işimizi yapıyoruz, biz nazikâne yapıyoruz, tığ milleti başımızın üzerinde taşıyoruz.Biz bu arada berenarı, bu arada hareket ettikçe bütün beraber yürüyeceğiz.” Vekil Bitkisel, 20 Mesafe öncesinde isminin uğrunda profesör, doçent titri olanların, yılların siyasetçisi olduğunu tez edenlerin halkı kandırdığını anlatım ederek, şunları kaydetti: “Gidin dedi döviz alın’, yapmayın dedik, bu makul bir özdek değil, soylu erki gerçeklikler bunu karşılamıyor dedik bizimle numara geçtiler ve iftira atmaya bitmeme ettiler. Herhangi Bir tür manipülatif, kurgusal söylemden vazgeçmediler. Hassaten ihanete varan sözler söylediler, ne oldu 20 Meyan’ta düzeldi. Geçen benzeri toplumsal medya oyunuyla yeniden manipülatif amal yaptılar. ‘Ülkede ay ayçiçeği yağı bitti’ dediler, düzme belgeler, sahte resimler evet birlikte kampanya yapan tıpkısı marketteki fotoğrafları paylaşarak millete gündöndü stoku yaptırdılar. Bir almanak aile stoku özne sülale hanımları oldu ve yağları stokladılar. Zer kardeşlerim, bunların hayatı domates dolması, hile üstüne oturmuş bire bir hayatları var. Siz bizim söylediklerimize bakın. Ne ant yanılttık, Sayın Cumhurbaşkanımız hangi antlaşma yanılttı. Biz doğru olan şeyleri söyleriz, sakın ha sosyal medyaların size uydurduğu biber dolması dolanla hareket etmeyin.
Bu stokçular var evet bir da bunların ortakları var aynı bile kendisi yağ ürettiği halde yağın Türkiye’birlikte tıpkı sorun olmadığını bildiği halde çıkıp ‘yağ problemi var’ diyenlere aldırış etmeyin.Nebati, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Demincek elhamdülillah yolda yürüyenler anlı yıldızlı, başı yalman tıpkı şekilde ‘bana hizmet fail hastaneye, bana hizmet eden doktora gidiyorum, ilaçlarımı birlikte istediğim eczaneden alıyorum’ diyor. Minnet namevcut, Ahmet’e, Mehmet’e, Veli’ye şükran yok. On Paralık kimseye minneti yok. Bu cesamet herkesin ihtiyacını karşılayacak güce sahiptir. Onun için vakit kaybetmeden sağlıkta, yollarda, hastanelerde değil, havaalanlarıyla, defans sanayileriyle mutlak yaşayan dış politikasıyla dünyada Türkiye var, Türkiye var dedirtecek tıpkı gücümüz da var elhamdülillah. Türkiye aktif, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile daha de tüvana. Karadeniz’da, Akdeniz’da ayrımsız yüklülük mi var Türkiye, dünyada tıpkı gerilim mi var Türkiye, tıpkısı ülkü mu var işte Irlamak, Kürt’ü, Arap’ı ile bir arada bu arada cereyan fail, Kabe’deki insanların duasını düzlük tıpkı Türkiye var, aynı şef var elhamdülillah. Sunma anne şehremaneti hizmetlerinden habersiz olanlara belediyeciliği öğrettik. Sunu asıl hizmetlerden hakkı olanlara haklarını yeryüzü gani şekilde verdik. Projeleri tezgahlarda, raflarda dursun diyerek yazmadık çizmedik, uygulansın diye muttasıl demeden çalışarak namına getirdik. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bile ilçedeki çevre yolu yapımının programa alındığını iletmesini istediğini nâkil Bitkisel, TOKİ marifetiyle dahi Şanlıurfa’ya 1.000 şişko konutun yapılacağını ifade etti. Cumhur Reisi Erdoğan’ın hükûmet toplantısı sonrası açıkladığı zaman enerjisi santralleri ve sulama kanallarıyla ilişik ayrıntıları yarın açıklayacaklarını anlatan Nebati, şöyle bitmeme etti: “Gıda maddelerinde KDV’yi yüzde 8’den 1’e düşürdük, tarımsal abonelerde elektrikte KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük. Zaman enerjisi santralleriyle size kemiksiz kendisine tıpkı husus söyleyeyim. 3 sene içerisinde Şanlıurfa’de enerji ihtiyacı zirai abonelerde sıfırlanmış olacak. Ürettiğiniz çok elektriği da satacaksınız. 3 sene içerisinde çiftçilerimiz benzeri daha elektrikle ilgili ‘şu problemi yaşadım, fatura problemi yaşıyorum, elektriğim kesildi, karşılayamıyorum, erdemli geldi’ demeyecek. Size ferda açıklayacağımız koşullarla öylesine imkanlar vereceğiz kim Viranşehir, Şanlıurfa ve Türkiye, gündüz enerjisini kendisi üretecek.1000 Megawatt GES tesisi kurulması yerinde 2 yılda Türkiye ihtiyaçlarını karşılıyor ve 800 bin hektar yani 8 milyon dekar alanı sulamaya açmış olacağız, yapacağımız yatırımlarla.”.
Share: